Rodiny sa podľa Vetráka obávať nemusia, rozhodnutie Ústavného súdu nemá na prorodinný balíček žiaden vplyv

Milan Vetrák
Predseda Ústavnoprávneho výboru Národnej rady (NR) SR Milan Vetrák. Reprofoto: www.facebook.com

Historická pomoc rodinám je definitívne doručená bez ohľadu na utorkové rozhodnutie Ústavného súdu SR. Uviedlo to hnutie Obyčajní ľudia a nezávislé osobnosti (OĽaNO) na sociálnej sieti.

Svoje stanovisko obhajujú tým, že na predchádzajúcej a súčasnej 78. schôdzi Národnej rady (NR) SR schválili navýšenie prídavku na dieťa na 60 eur a daňový bonus na 140 eur mesačne na dieťa.

Rodiny sa vraj obávať nemusia

„Ústavný súd SR sa po rokoch rozhodol prelomiť svoju doterajšiu judikatúru a žiada sprísnenie posudzovania pravidiel pre skrátené legislatívne konanie pri návrhoch zákonov. Niektoré časti rodinného balíčka dnes svojím rozhodnutím označil za protiústavné,“ uviedol poslanec NR SR a predseda Ústavnoprávneho výboru Milan Vetrák (OĽaNO).

Tvrdí, že rodiny sa obávať nemusia práve preto, že v parlamente upravili príslušné zákony tak, aby na ne nemalo rozhodnutie ústavného súdu žiaden vplyv.

Upravia rokovací poriadok

„Rešpektujeme požiadavku súdu na sprísnenie pravidiel legislatívneho procesu a v tomto duchu aj upravíme rokovací poriadok parlamentu. Mrzí ma len, že hoci mal na to ústavný súd príležitosť už viackrát v minulosti, rozhodol sa pre zmenu svojej doterajšej judikatúry práve pri pomoci pre rodiny s deťmi,“ skonštatoval poslanec.

Dodal, že zmenu judikatúry mal súd možnosť využiť napr. pri volebnom moratóriu strany Smer – sociálna demokracia alebo súdnej mape exministerky spravodlivosti Márie Kolíkovej (SaS).

„Keďže sme však mysleli pár krokov dopredu, dnešné rozhodnutie súdu má skôr akademickú povahu bez dopadu na tých najzraniteľnejších,“ napísal Milan Vetrák.

Časti zákona o financovaní voľného času dieťaťa známeho aj ako „prorodinný balíček“, nie sú v súlade s Ústavou SR. Rozhodol o tom Ústavný súd SR. Podnet na posúdenie ústavnosti zákona na súd zaslala prezidentka SR Zuzana Čaputová.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Mária KolíkováMilan VetrákZuzana Čaputová
Firmy a inštitúcie OĽaNO Obyčajní ľudia a nezávislé osobnostiSaS Sloboda a SolidaritaÚstavný súd SR