Róma, ktorého pre jeho etnický pôvod neobslúžili v jednej z kaviarní v Lučenci, musia finančne odškodniť a ospravedlniť sa mu. Ako informovala advokátka spolupracujúca v Poradňou pre občianske a ľudské práva Vanda Durbáková, rozhodol o tom Okresný súd Bratislava I, keď vyhovel podanej antidiskriminačnej žalobe.
Súd rozhodol, že konaním právneho predchodcu žalovaného došlo k diskriminácii žalobcu na základe jeho rómskej etnickej príslušnosti. Žalovanému súd uložil okrem ospravedlnenia sa aj povinnosť vyplatiť žalobcovi náhradu nemajetkovej ujmy v sume 1 500 eur, ako aj uhradiť trovy konania. Rozhodnutie zatiaľ nie je právoplatné.
Prípad sa stal v auguste 2017. Róm Ladislav Rácz spoločne s dcérou a kamarátom, taktiež rómskeho pôvodu, neboli obslúžení v jednej z kaviarní v Lučenci.
Personál kaviarne ich odmietol obslúžiť s odôvodnením, že ide o súkromný klub, v ktorom poskytujú služby len jeho členom na základe klubovej karty. Pýtal od nich za vydanie karty 300 eur za mesiac a tvrdil, že každý, koho obsluhujú takúto kartu má.
Incident nahrali na telefón
Keďže tieto klubové karty nemali, čašník ich vyzval, aby kaviareň opustili, čo aj urobili. Keď kaviareň neskôr navštívila Ráczova partnerka – nerómka, obslúžili ju a personál od nej klubovú kartu nežiadal.
Mentálne postihnutému Rómovi z Moldavy priznali odškodné za väzbu, v ktorej ho nezákonne držali štyri týždne
Na jej poznámku, že si na dverách všimla, že vstup je na klubové karty, jej bolo povedané, že u nich majú zákaz „olašáci“ (olašskí Rómovia). Keď personálu povedala, že pred pol hodinou bol v kaviarni jej partner Róm s dcérou a nebol obslúžený, dostala informáciu, že to je prax. Priebeh incidentu bol pritom nahraný na mobilný telefón.
Rómovia sú integrálnou súčasťou spoločnosti a ich kultúra je pre Slovensko obohatením
V rozsudku mimo iného súd skonštatoval, že rasová diskriminácia, ktorej bol žalobca vystavený, je obzvlášť závažným druhom diskriminácie a vzhľadom na svoje nebezpečné dôsledky si vyžaduje osobitnú ostražitosť a ráznu reakciu.
Žalovaná strana bola pasívna
Rozlišovanie ľudí podľa charakteristiky, ktorú nemôžu ovplyvniť (akým je v tomto prípade rómsky etnický pôvod) spôsobuje človeku poníženie. Súd mal za to, že takýmto zaobchádzaním bola znížená dôstojnosť žalobcu a jeho spoločenská vážnosť.
„Vnímam ako veľmi dôležité, že súd žalobe v plnom rozsahu vyhovel a že môjmu klientovi priznal aj náhradu nemajetkovej ujmy v plnej požadovanej výške. Diskriminácia Rómov v prístupe k službám, s akou sa stretol, je na Slovensku v určitej miere prítomná dodnes,“ povedala Durbáková.
Advokátka doplnila, že žalovaná strana bola v priebehu celého súdneho konania pasívna a k žalobe sa vôbec nevyjadrila. Jej práva a povinnosti v priebehu súdneho konania prevzal iný subjekt.
„Konanie na okresnom súde trvalo skoro šesť rokov. Na základe podanej ústavnej sťažnosti tak Ústavný súd SR už skôr rozhodol o porušení práva Rácza na prerokovanie veci bez zbytočných prieťahov,“ dodala Durbáková.