BRATISLAVA 6. augusta (WEBNOVINY) – Vesmírna sonda Rosetta Európskej vesmírnej agentúry (ESA) sa v stredu dostala na obežnú dráhu kométy 67P/Churyumov-Gerasimenko.
Záverečný približovací manéver trval šesť a pol minúty, vedci v operačnom centre ESA v nemeckom Darmstadte však museli čakať ďalších 22 minút, kým zistili, či sa naozaj podaril. Sonda sa totiž momentálne nachádza 550 miliónov kilometrov od Zeme.
„Po desiatich rokoch, piatich mesiacoch a štyroch dňoch letu k svojmu cieľu, po piatich obletoch Slnka a 6,4 miliardách kilometrov môžeme konečne s nadšením oznámiť, že sme sa tam dostali,“ uviedol generálny riaditeľ ESA Jean-Jacques Dordain.
Obrazom: Vesmírna sonda Rosetta zachytila kómetu 67P/Churyumov-Gerasimenko
Sondu Rosetta vypustila ESA do vesmíru 2. marca 2004, pričom cestou ku kométe absolvovala aj prelety okolo planétok 2867 Šteins (september 2008) a 21 Lutetia (júl 2010). V júni 2011 ju potom technici z ESA uviedli do hibernácie, aby znížili spotrebu jej energie. Z hibernácie sa prebrala tento rok v januári, od polovice marca až do konca apríla potom vedci postupne zapli jednotlivé prístroje a v máji sonda naštartovala svoje motory a začala sa približovať ku kométe.
Rosetta bude kométu sprevádzať nasledujúcich pätnásť mesiacov, pričom v súčasnosti je od nej vzdialená približne sto kilometrov. Po niekoľkých týždňoch sa k nej priblíži ešte bližšie a začne mapovať jej povrch. V novembri by potom mala na povrch kométy spustiť pristávací modul Philae. Ten obsahuje osem prístrojov, ktoré budú skúmať povrch a zloženie kométy.
Informácie pochádzajú z webstránky www.bbc.com a archívu agentúry SITA.