Syndrómom našej doby je interiéry zariadiť v duchu feng-shui alebo iných pozitívnych energií a filozofií, obklopiť sa dizajnovým nábytkom a doplnkami, farebne doladiť každý detail. No napriek tomu sa mnohí cítia podráždení, v práci unavení, vyčerpaní, bolí ich hlava, oči. Tieto symptómy sa často pripisujú zlej životospráve, nedostatku pohybu, nízkemu príjmu tekutín, stresu. Iste je to tak. No mnohokrát ide o primárny nedostatok pre život – nedostatok čerstvého vzduchu. Ten spôsobuje nízke okysličovanie mozgu, a tým aj celého tela. Vyššie spomínané reakcie organizmu nenechajú na seba dlho čakať.
Prečo interiéry nedýchajú?
„Zadusené” interiéry do vysokej miery spôsobuje modernizácia a technický pokrok. V dôsledku šetrenia energie sa stavajú vzduchotesné budovy, používa sa nekvalitná klíma, interiéry sa prekurujú, v domácnostiach pribúdajú elektronické zariadenia. To všetko spôsobuje zvýšenú vlhkosť alebo naopak suchý vzduch. Recept, ako optimalizovať vnútornú klímu a zlepšiť prísun čerstvého vzduchu, je jednoduchý.
Ako správne vetrať?
Pri varení, sušení bielizne, sprchovaní, spaní produkujeme do vnútorného ovzdušia vlhkosť. Po ukončení týchto činností alebo počas nich by sme mali vetrať. V mnohých bytoch obyvatelia majú opačný problém – suchý vzduch, čo pociťujeme najmä v zime. Čím je vzduch teplejší, tým viac vody môže absorbovať. Skôr než sa vzduch prehreje, musíme jednoducho vzduch vymeniť za čerstvý vonkajší. Vetrania by mali byť krátke, časté a intenzívne. Účinné sú najmä vtedy, ak sa využíva takzvaný komínový efekt (rozdiel teplôt). Teplý vzduch je ľahší ako studený a stúpa nahor, čím sa vytvára komínový efekt. Teplý vzduch opúšťa budovu navrchu cez vetracie prieduchy alebo otvorené okná a zatuchnutý vzduch sa vymení za čerstvý. Dokonca aj v studených mesiacoch je časté vetranie veľmi dôležité, zvyšuje komfort a paradoxne šetrí financie za vykurovanie.
Celý článok si môžete prečítať tu.