Rozsudok nad Robotníckou stranou možno vo februári

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Tomáš Vandas

BRNO 15. januára (WEBNOVINY) – Česká vláda sa dozvie, či bola na druhýkrát úspešná so svojím podaním proti krajne pravicovej Robotníckej strane, najskôr vo februári. Vtedy má vyniesť rozsudok brniansky Najvyšší správny súd, ktorý od pondelka do štvrtka o potrebe stranu zakázať presviedčal právny zástupca vlády Tomáš Sokol. Podľa jedného zo svedkov obžaloby, politológa Michala Mazela, „súd už teraz len ťažko môže nevnímať Robotnícku stranu ako neonacistickú“. Internetový server iDNES.cz je však v súvislosti s hodnotením výkonu vlády a jej právneho zástupcu skeptickejší. Pripomína, že na súde predstúpilo len málo svedkov, ktorí mali dokázať prepojenie Robotníckej strany s neonacistickou scénou.

Členovia strany pred súdom vystupovali sebavedome. Predseda pražskej organizácie strany Patrik Vondrák, ktorého na súd previezli z väzenia, podľa iDNES.cz využil príležitosť na to, aby pozdravil „dievčatá prítomné v súdnej sieni“. Ďalší predvolaný Jiří Šlégr sa na pojednávaní zúčastnil len vďaka náhode – policajti ho uvideli na proteste sympatizantov Robotníckej strany pred brnianskym súdom. Predvolania si totiž nepreberal. Policajti ho podľa vlastných slov spoznali podľa fotografie, ktorú mal na internetovej sociálnej sieti Facebook.

Výkon predsedu Robotníckej strany Tomáša Vandasa, ktorý stranu na súde sám obhajoval, hodnotia české médiá ako nie príliš presvedčivý. Podľa iDNES.cz „na ňom bolo až príliš vidieť, že nie je právnik, ani skúsený politik“. Jeho výroky vzbudzovali z času na čas ironické úsmevy nielen na tvárach zástupcov žalujúcej strany, ale aj sudcov.

Obvinenia z prepojenia Robotníckej strany na neonacistickú scénu Vandas už v utorok odbil vyjadrením, že „každý má veľa kamarátov“. V stredu sa pokúšal zľahčovať aj obvinenie, že jeden z členov Robotníckej strany, ktorý vystúpil v apríli minulého roku na tlačovej konferencii strany v Znojme, mal na tele vytetovaný hákový kríž a číslo 88, ktoré v krajne pravicových kruhoch symbolizuje iniciály nacistického pozdravu Heil Hitler. „Nemáme možnosť skúmať telá našich priaznivcov,“ povedal Vandas. Vláde odporučil, aby radšej „preskúmala telo bývalého námestníka pána Komorousa“, pričom hovoril o bývalom námestníkovi ministerstva vnútra, ktorý mal v minulosti podľa niektorých informácií tiež blízko ku krajne pravicovým kruhom.

Informácie podporujúce tvrdenie vlády, že Robotnícka strana je prepojená na neonacistickú scénu, prinášajú české médiá už od ovládnutia strany jej súčasným predsedom Vandasom. Ten napríklad v roku 2008 rečnil na neonacistickom zjazde v nemeckom Altenburgu na pódiu, ktorého pozadie tvorili obrázky vojakov nacistickej Tretej ríše.

Vo Vandasovej strane sa podľa českých médií nachádza viacero ľudí, ktorí v minulosti boli alebo stále sú členmi neonacistických zoskupení a ktorí boli stíhaní za útoky s rasovým podtextom. Okrem iného je to Martin Anlauf, ktorý podľa policajných záznamov v slovenskej Krupine napadol skupinu Rómov a potom pred nimi hajloval, či Tomáš Klebza, ktorý bol niekoľkokrát väznený, vo väzení je aj teraz a v minulosti patril k hlavným postavám militantného rasistického hnutia Blood and Honour (Krv a česť).

SITA

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Tomáš Vandas