- aktualizované 15. marca, 15:01
Etická komisia Rozhlasu a televízia Slovenska (RTVS) v pondelok posúdi reportáž, v ktorej bolo spojené úmrtie 38-ročnej učiteľky s očkovaním proti ochoreniu COVID-19. Ako informovala hovorkyňa RTVS Andrea Pivarčiová, na základe jej záverov bude vedenie RTVS situáciu ďalej riešiť.
Viac o téme: Koronavírus COVID-19 vakcína
Pivarčiová podotkla, že zámerom reportáže nebolo v žiadnom prípade odrádzať verejnosť od očkovania vakcínou AstraZeneca, ktorá bola schválená Európskou liekovou agentúrou a v súčasnosti je považovaná za bezpečnú. Prípadné pochybnosti o bezpečnosti tejto vakcíny, ktoré mohla reportáž vyvolať, ich preto mrzí.
V reportáži odvysielali aj vyjadrenie ŠÚKL
Reportážou s názvom „Úmrtie po očkovaní aj na Slovensku“ sa bude zaoberať aj Výbor Národnej rady SR (NR SR) pre kultúru a médiá a Rada pre vysielanie a retransmisiu (RVR). Spájanie smrti mladej ženy s očkovaním bez potvrdenia tejto skutočnosti vnímali kriticky aj Ministerstvo zdravotníctva SR, Štátny ústav na kontrolu liečiv (ŠÚKL) a aj Polícia SR.
Rada pre vysielanie a retransmisiu bude riešiť reportáž, v ktorej RTVS spojila úmrtie učiteľky s očkovaním
„Snahou RTVS je v rámci spravodajstva zodpovedne informovať verejnosť o celospoločenských témach, akou je aj aktuálne prebiehajúca vakcinácia proti ochoreniu COVID-19,“ vysvetlila Pivarčiová. Doplnila, že to bol aj dôvod zaradenia tejto reportáže dňa 12. marca do správ o 19:00, a to aj v nadväznosti na podobné prípady z iných krajín. Podotkla, že v reportáži odvysielali aj vyjadrenie hovorkyne ŠÚKL a virológa Borisa Klempu. V úvode reportáže malo podľa nej odznieť, že priama súvislosť úmrtia s očkovacou látkou nie je potvrdená.
Úroveň dezinformačných médií
Predseda výboru NR SR pre kultúru a médiá Kristián Čekovský (OĽaNO) v tlačovej správe uviedol, že RTVS nechala celý problém „žiť svojím životom“ a doteraz sa k reportáži nevyjadrila. „Dôveryhodnosť médií je veľmi krehká a v prípade uvedenia nesprávnych či zavádzajúcich informácií musia byť schopné čím skôr chybu opraviť. Či už ospravedlnením alebo zverejnením korektnej informácie. Inak sa dostávajú na úroveň dezinformačných médií,“ pripomenul predseda parlamentného výboru.
Doplnil, že očkovanie vakcínou od spoločnosti AstraZeneca je podľa Svetovej zdravotníckej organizácie (WHO) naďalej bezpečné. Iba na Slovensku bola vakcína podaná takmer 100-tisíc ľuďom bez vážnych vedľajších účinkov. Čekovský zároveň podal v súvislosti s danou reportážou podnet na Radu RTVS.
Rada dostala viacero sťažností
Ako priblížila hovorkyňa RVR Ivana Čaučíková, rada bude na základe viacerých sťažností na reportáž skúmať najmä porušenie zaistenia objektívnosti a oddelenie názorov a hodnotiacich komentárov od informácií spravodajského charakteru. Čaučíková ozrejmila, že sťažovateľom v reportáži prekážalo najmä skresľovanie informácií o vplyve vakcíny na zdravie osôb.
Podľa ich názoru spomínaná reportáž navodzuje dojem, že hlavnou príčinou smrti bolo práve očkovanie danou vakcínou. „Sťažovatelia tiež namietali skresľovanie už raz odvysielaných vyjadrení zosnulej učiteľky, zastrašovanie verejnosti a šírenie paniky medzi osobami, ktoré sú na očkovanie touto vakcínou objednaní,“ uviedla.