BRATISLAVA 10. decembra (WebNoviny.sk) – Otázkam týkajúcim sa vstupu Bulharska a Rumunska do schengenského priestoru je venovaný úvod tohtotýždňového plenárneho zasadnutia Európskeho parlamentu (EP).
Ako upozornila europoslankyňa Monika Beňová (Smer, PES), kritériá na tento vstup splnili obe balkánske krajiny ešte v roku 2011.
„Na ich neprijatie odvtedy neexistujú žiadne relevantné dôvody. Rumunsko a Bulharsko jednoducho patria do schengenu. Do plnenia jednotlivých opatrení boli navyše ochotné investovať v ekonomicky neľahkých časoch,“ pripomenula vo svojej tlačovej správe Beňová.
Nekompromisné politické správanie
Pristúpenie oboch krajín by zároveň podľa nej pomohlo aj z hľadiska ochrany vonkajších hraníc Európskej únie, schengen by sa vďaka nemu stal omnoho kompaktnejší.
„Problémom je dlhotrvajúce nekompromisné politické správanie a nesúvisiace požiadavky niektorých zo starých členských štátov. Tie neoprávnene odsúvajú Rumunsko a Bulharsko na druhú koľaj,“ uviedla europoslankyňa.
Priorita slovenskej zahraničnej politiky
Beňová tiež pripomína, že aj v minulosti, keď napríklad pred jedenástimi rokmi vstupovalo do schengenu Slovensko spolu s ďalšími ôsmimi krajinami, existovali obavy, čo sa stane po otvorení hraníc.
„Tie sa nakoniec vôbec nepotvrdili, a naopak, sa ukázali ako prehnané. Ministri vnútra členských štátov by preto v Rade pre spravodlivosť a vnútorné veci mali čo najskôr rozhodnúť o pristúpení oboch krajín ako plnohodnotných členov,“ dodala na záver Beňová.
Podpora vstupu týchto krajín do schengenského priestoru patrí dlhodobo k prioritám slovenskej zahraničnej politiky. Postoj Slovenska naposledy tlmočil predseda vlády Peter Pellegrini počas svojej septembrovej návštevy Bukurešti.