MOSKVA 13. augusta (WEBNOVINY) – Rusko zničilo od 6. augusta 480 ton embargovaných rastlinných potravín a 41 ton produktov živočíšneho pôvodu. Informovala o tom vo štvrtok ruská tlačová agentúra TASS s odvolaním sa na správu ruského poľnohospodárskeho kontrolného orgánu.
Dekrét o ničení výrobkov podpísal Putin
Celkovo bolo teda za posledný týždeň vyhodených a zničených vyše 500 ton potravinových výrobkov, ktorých sa týkajú protizápadné sankcie Ruska.
Rusko odpovedá na sankcie, import zakáže ďalším krajinám
Ruský prezident Vladimir Putin podpísal 29. júla 2015 dekrét o ničení potravinových výrobkov spadajúcich pod ruské embargo. Federálny colný úrad, ruská Poľnohospodárska inšpekcia Rosseľchoznadzor a úrad na ochranu práv spotrebiteľov Rospotrebnadzor začali prezidentov príkaz zavádzať do praxe 6. augusta.
Rusko zničí aj falšované domáce výrobky
V stredu šéf Rosseľchoznadzoru Sergej Dankvert navrhol, aby sa podobným spôsobom krajina zbavovala aj falšovaných potravinových produktov vyrobených na území Ruska.
Jeho zástupca Alexej Alexejenko vyhlásil, že návrh ničiť falšované potraviny spolu so zakázanými dovezenými potravinami si vynútil výskyt rastúceho počtu falšovaných potravín v ruskej obchodnej sieti. Ruský minister poľnohospodárstva Alexandr Tkačov túto myšlienku podporil.
Ruskí komunisti chcú rozdať embargovaný tovar ľuďom v núdzi
Poslanci Komunistickej strany Ruskej federácie predložili vo štvrtok do Štátnej dumy návrh o konfiškácii embargovaných potravín a tovaru a ich distribúcii ľuďom v núdzi doma i v zahraničí. Informovala o tom agentúra TASS s odvolaním sa na nemenovaný zdroj z dolnej komory parlamentu.
Podľa návrhu komunistov, ktorých vedie Gennadij Ziuganov, by potraviny, polotovary a súvisiace produkty „podliehali konfiškácii a prevodu do vlastníctva Ruska“. Skonfiškovaný tovar by putoval „zdarma nízkopríjmovým a sociálne znevýhodneným skupinám obyvateľstva, tým, ktorých postihli prírodné katastrofy a ďalšie mimoriadne udalosti, a jednotlivcom, ktorí sa ocitli v situácii, ktorá si vyžaduje materiálnu pomoc“
.
Poslanci taktiež navrhujú poslať skonfiškovaný tovar ako „humanitárnu pomoc iným krajinám, ich federálnym a miestnym subjektom, medzinárodným a zahraničným agentúram, jednotlivcom, ktorí sú obyvateľmi cudzích krajín alebo osobami bez štátnej príslušnosti, utečencom a vnútorne vysídleným osobám vrátane tých, ktorých zasiahli vojnové konflikty, teroristické útoky, prírodné katastrofy či ďalšie mimoriadne udalosti“.
Vzhľadom na vulgaritu a nekorektnosť mnohých príspevkov k tejto téme nie je možné k článku pridávať komentáre.