Rusi zvolili kvantitu pred kvalitou, ich drony držia pohromade iba pomocou sekundového lepidla

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Vojak, dron, vojna, Ukrajina
Ukrajinský vojak púšťajúci dron pri Bachmute. Foto: SITA/AP
Tento článok pre vás načítala AI.

Z bezpilotných lietadiel sa v doterajšom priebehu vojny na Ukrajine stali mimoriadne dôležité a cenovo nenákladné zbrane schopné plniť množstvo úloh vedúcich k strategickým úspechom. Kým ukrajinské sily sa spoliehajú predovšetkým na západné systémy a vlastné modernizované riešenia, Rusi zvolili kvantitu pred kvalitou.

Západné systémy majú mnoho výhod. V prvom rade ponúkajú vysokú spoľahlivosť. Vyrábajú ich veľmi veľké spoločnosti a hneď to pocítite. Po druhé, západné systémy dokážu použiť na širokú škálu rôznych operácií. Existujú však aj nevýhody. Tieto systémy sú veľmi drahé a nie je ich k dispozícii veľa. Naša vojna ukázala, že kvantita hrá významnú úlohu,“ povedal pre web Ukrajinská pravda operátor bezpilotných lietadiel, ktorý sa predstavil ako Petro.

Viac o téme: Vojna na Ukrajine

Tvrdí, že ruské drony sú síce vyrobené z lacných materiálov, ale fungujú. „Viete, na výstavách zbraní vyzerajú všetky tieto ruské drony naleštené, s kovovým povrchom a veľmi ľahkými hliníkovými skrutkami. Ale keď naša protivzdušná obrana zostrelí tieto drony, môžeme okamžite vidieť, že držia pohromade iba pomocou káblových spojok a sekundového lepidla. Stále však lietajú.“

Ukrajinský vojak vraví, že Rusi majú lacné, slušné drony a majú ich veľa. Ruské drony sú v porovnaní s ukrajinskými oveľa nižšej kvality. Zdôrazňuje však, že na udržanie výhody vo vojne je potrebné neprestať vyvíjať a zlepšovať technológiu.

V tejto vojne prechádzajú drony rovnakým vývojom, aký kedysi zažilo letectvo. Začalo to prieskumnými bezpilotnými lietadlami, nasledovali jednoduché bombardéry a teraz sme prešli k stíhačkám,“ skonštatoval ukrajinský seržant.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať