Ruská ofenzíva na Ukrajine podľa estónskej rozviedky postupne slabne, možno však chystajú prielom pri Avdijivke

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Vojna na Ukrajine, Avdijivka
Ukrajinský vojak v meste Avdijivka. Foto: archívne, SITA/AP
Tento článok pre vás načítala AI.

Ruská ofenzíva na Ukrajine postupne slabne. Referuje o tom web Ukrajinská pravda s odvolaním sa na predstaviteľa estónskej rozviedky.

Podľa nej síce možno pozorovať známky postupného znižovania intenzity ruských útočných akcií, no ruská armáda sa s najväčšou pravdepodobnosťou pripravuje na ďalší útok v oblasti Avdijivky v Doneckej oblasti.

Žiadne výrazné zmeny na bojisku

Predstaviteľ estónskej rozviedky Ants Kiviselg na štvrtkovom brífingu povedal, že situácia na bojisku na Ukrajine za ostatný týždeň vo všeobecnosti neprešla žiadnymi výraznými zmenami.

Viac o téme: Vojna na Ukrajine

„Celková intenzita nepriateľských akcií sa oproti predchádzajúcim týždňom až na jednu výnimku znížila. V oblasti Avdijivky má intenzita ruského ostreľovania tendenciu narastať,“ povedal.

Podľa predstaviteľa estónskej rozviedky pokles bojovej aktivity najviac súvisí so zmenou počasia – nárastom zrážok a plusovými teplotami, pre ktoré je pôda mäkšia a stáva sa ťažko prejazdnou pre vozidlá.

Prielom nie je pravdepodobný

Kiviselg tvrdí, že Rusi pokračujú v aktívnych bojoch v oblasti Avdijivky, kde si robia zásoby techniky, pravdepodobne v rámci prípravy na ďalší pokus o prielom.

„Je dosť pravdepodobné, že súčasná intenzita útočnej činnosti v smere na Avdijivku a jej prípadné preorientovanie je zamerané aj na zlomenie bojového ducha Ukrajincov,“ domnieva sa šéf spravodajstva estónskych obranných síl.

Zároveň dodal, že ukrajinské sily v južnej časti frontu dokázali udržať nimi okupované územia, najmä na východnom brehu rieky Dnipro. Vo všeobecnosti podľa Kiviselga je operačný prielom zo strany Rusov v najbližších týždňoch nepravdepodobný.

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Ants Kiviselg