Sociológ: Pandémia rozdeľuje spoločnosť viac ako na začiatku. Keď umierali ľudia, bolo ťažšie ju bagatelizovať

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Koronavírus, rúško
Foto: ilustračné, SITA/AP

Nosenie rúšok znižuje imunitu, spôsobuje nedostatok kyslíku, obmedzuje slobodu. Toto sú len jedni z mnohých argumentov, ktoré v súvislosti s aktuálnou pandémiou spomínajú odporcovia nosenia rúšok. Vládne opatrenia na obmedzenie šírenia koronavírusu už niekoľko mesiacov rozdeľujú spoločnosť na „rúškofilov“ a „rúškofóbov“.

Viac o téme: Koronavírus

Podľa sociológa zo Slovenskej akadémie vied (SAV) Miloslava Bahnu je opatrnosť podmienená mierou obáv z pandémie. Tak ako klesli obavy, prirodzene podľa neho klesla aj opatrnosť ľudí a ochota znášať obmedzenia spojené s karanténnymi opatreniami.

„Nosenie rúšok je objektívne nepohodlné a nepraktické, neprekvapuje preto, že populárne sú najmä hlasy, ktoré tvrdia, že nosiť niečo nepraktické a nepohodlné je vlastne zbytočné,“ uviedol pre Webnoviny.sk.

Na začiatku boli silné obavy spojené s opatrným správaním

Na začiatku pandémie na jar tohto roku bola situácia úplne iná. Pre nedostatok rúšok si ich ľudia vyrábali sami, vznikali dobrovoľné skupiny, ktoré ich zdarma rozdávali. Postupne však tento elán poklesol.

Stále viac hoaxov zaplavujúcich sociálne siete sa snaží verejnosť presvedčiť, že pandémia koronavírusu sa zneužíva na obmedzovanie našich slobôd, a k tomu patrí aj povinnosť nosiť rúško. Mnohé pritom prichádzajú aj od niektorých politických strán.

Aj sociológ hovorí, že spoločnosť je v súčasnosti vo vzťahu k novému koronavírusu viac rozdelená ako bola na začiatku pandémie. „Vtedy bola väčšinovo na strane silných obáv spojených s výrazne opatrným správaním. V súčasnosti stále existuje segment výrazne opatrných ľudí, ale už existujú aj segmenty ,ľahkovážnychʼ či ,popieračovʼ, ktoré boli v marci marginálne,“ vysvetlil Bahna.

Ľudí vždy rozdeľuje dianie v spoločnosti

Ľudí vždy rozdeľuje dianie v ich spoločnosti. Raz je to politika, inokedy nejaký škandál, tentokrát postoj k súčasnej pandémii.

„V čase príchodu koronavírusu na Slovensko, keď zomierali v preplnených talianskych nemocniciach ľudia, bolo chorobu ťažšie bagatelizovať ako obyčajnú chrípku. Oproti marcu, keď bola zhoda na extrémnej opatrnosti, teraz ako spoločnosť hľadáme nový konsenzus, ako veľmi alebo málo treba byť opatrný,“ povedal sociológ SAV.

Treba však mať na pamäti, že rúško je najmä symbolom ohľaduplnosti a zodpovednosti voči tým, ktorým môže koronavírus skutočne ublížiť. Väčšina odborníkov vrátane Svetovej zdravotníckej organizácie trvajú na tom, že rúško je jedným z najúčinnejších opatrení, ktoré zabraňuje nákaze COVID-19. Vysvetlenie je jednoduché – koronavírus je viazaný na kvapôčky slín, ktoré rúška dobre zachytávajú.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Miloslav Bahna
Firmy a inštitúcie SAV Slovenská akadémia viedWHO Svetová zdravotnícka organizácia