Predseda predstavenstva skupiny MOL Zsolt Hernádi a predstavitelia ruských spoločností Lukoil a Transnefť (prevádzkovateľ ropovodu Družba) podpísali 30. októbra 2019 v Budapešti zmluvu, v ktorej ruskí partneri garantujú skupine MOL kompenzácie za škody spôsobené kontaminovanou ropou v ropovode Družba na jar tohto roka. Informoval o tom hovorca Slovnaftu Anton Molnár.
Video: Ropná škvrna môže zasiahnuť vzácny koralový útes, brazílske námorníctvo chce zasiahnuť
Kontamináciu zavinili tretie strany svojím protiprávnym konaním. Na základe zmluvy ruskí partneri nahradia Skupine MOL finančnú ujmu, vrátane nákladov na čistenie kontaminovanej ropy odobranej z ropovodu Družba.
Posilnenie dohody
Vďaka vzájomnej spolupráci zainteresovaných spoločností kontaminácia nespôsobila výpadok vo výrobe motorových palív. Najvyšší predstavitelia Skupiny MOL a Lukoilu zároveň podpísali zámer predĺžiť dodávky ropy do roku 2025.
Iránsky tanker pri pobreží Saudskej Arábie zasiahli dve rakety, do Červeného mora unikla ropa
„S týmito ruskými spoločnosťami má Skupina MOL celé roky dobré vzájomné vzťahy. Lukoil dodáva ropu do Maďarska a na Slovensko stabilne a spoľahlivo od roku 2005. Dnes sme naše dobré vzťahy posilnili dohodou o pokračovaní kontraktu na dodávky ropy. Maďarsko zároveň ako prvé uzavrelo prípad kontaminovanej ropy. V tomto teste obstál jednak maďarský systém bezpečnosti dodávok, ale aj naše partnerstvo s ruskou spoločnosťou. Ruskí partneri nás ubezpečili, že náklady, ktoré vznikli pri riešení mimoriadnej situácie, nám uhradia. S našimi ruskými partnerskými spoločnosťami nás spájajú dobré vzťahy a máme záujem na ich zachovaní,“ povedal predseda predstavenstva a generálny riaditeľ skupiny MOL Zsolt Hernádi.
Kontaminovaná ropa
Na jar roku 2019 sa v dôsledku protiprávneho konania tretích strán dostal do ropovodného systému Družba veľký objem kontaminovanej ropy. Dňa 26. apríla 2019 Skupina MOL dočasne pozastavila odber ropy z ropovodu, aby zabránila prieniku kontaminovanej suroviny do spracovateľského procesu.
Skupina MOL sa rozhodla pre úplnú bezpečnosť odobrať ropu napriek tomu, že ropa v ropovodných potrubiach v Maďarsku a na Slovensku bola ešte vtedy v súlade s normami (s úrovňou kontaminácie pod 10 ppm).
Pri riešení mimoriadnej situácie sa Skupina MOL začiatkom mája zaviazala odobrať časť kontaminovanej ropy, ktorá by sa v spolupráci s ruskými partnermi dala po zmiešaní s čistou ropou spracovať. Skupina MOL zmieša kontaminovanú ropu s čistou a chloridovú zložku zneškodní.