Rusko a Čína „vážne uvažujú“ o umiestnení jadrovej elektrárne na Mesiaci. Ako referuje web news.sky.com, povedal to šéf ruskej vesmírnej agentúry Roskosmos Jurij Borisov. Projekt by údajne mohli zrealizovať v rokoch 2033 až 2035.
Spoločný lunárny program
Rusko a Čína spoločne pracujú na lunárnom programe a dúfajú, že projekt jedného dňa umožní výstavbu lunárnych osád.
„Dnes vážne uvažujeme spolu s našimi čínskymi kolegami o projekte, niekde na prelome rokov 2033 až 2035, na dodanie a inštaláciu pohonnej jednotky na mesačný povrch,“ povedal Borisov.
Čínsky vojenský rozpočet je druhý najvyšší po americkom, svoje výdavky zvýši o 7,2 percenta
Vysvetlil, že solárne panely nebudú schopné poskytnúť dostatok elektriny na napájanie budúcich lunárnych osád, zatiaľ čo jadrová energia áno.
„Toto je veľmi vážna výzva… Malo by sa to robiť v automatickom režime, bez prítomnosti ľudí,“ povedal o možnom pláne.
Vesmírna loď s jadrovým pohonom
Borisov hovoril aj o ruských plánoch postaviť nákladnú vesmírnu loď s jadrovým pohonom. Povedal, že všetky technické otázky týkajúce sa projektu boli vyriešené, okrem riešenia, ako chladiť jadrový reaktor.
Lunárny modul SLIM prekonal očakávania a prežil ďalšiu lunárnu noc, JAXA hovorí o zázraku
Minulý rok zlyhala prvá ruská misia na Mesiac po 47 rokoch. Ruský lunárny modul Luna-25 sa však vymkol spod kontroly, zrazil sa s Mesiacom a prestal existovať. Podľa Borisova bola dôvodom zlyhania skutočnosť, že motor modulu nebol včas vypnutý.
Borisov sa snažil ospravedlniť neúspech misie tým, že predchádzajúci projekt Luna-24 sa uskutočnil ešte v roku 1976. Viac času na prípravy vôbec nepovažoval za výhodu.