Ruská centrálna banka v piatok zvýšila svoju kľúčovú úrokovú sadzbu o dva percentuálne body na rekordných 21 percent. Bojuje tak proti rastúcej inflácii, keďže vládne výdavky na armádu zvyšujú mzdy pracovníkov a obmedzujú schopnosť ekonomiky produkovať spotrebiteľské tovary a služby.
Centrálna banka vo vyhlásení uviedla, že „rast domáceho dopytu stále výrazne prevyšuje možnosti rozširovania ponuky tovarov a služieb“. Inflácia podľa vyhlásenia banky, „výrazne prevyšuje“ jej júlovú prognózu a „inflačné očakávania sa naďalej zväčšujú“.
Nová úroková sadzba v Rusku je najvyššia od rozpadu Sovietskeho zväzu v roku 1991. Predchádzajúci rekord ruské úroky dosiahli vo februári 2022 po rozsiahlom útoku na Ukrajinu. Centrálna banka vtedy zdvihla svoju hlavnú sadzbu na bezprecedentných 20 percent. Išlo o zúfalú snahu zastaviť pád rubľa po uvalení západných sankcií.
Ruská ekonomika v druhom kvartáli tohto roka vzrástla o 4,4 percenta a nezamestnanosť bola na nízkej úrovni 2,4 percenta. Ruský priemysel je však prehriaty. V mnohých prípadoch firmy vyrábajú tovary, ktoré môže použiť armáda, ako sú vozidlá a oblečenie. V iných prípadoch domáci výrobcovia vypĺňajú medzery spôsobené zastaveným dovozom zahraničia alebo ukončením podnikania zahraničných spoločností v Rusku.