Rusko je pripravené vyslať do Sýrie vojenských pozorovateľov

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Syria dalekohlad
Foto: SITA/AP

MOSKVA 22. septembra (WEBNOVINY) – Rusko je pripravené vyslať do Sýrie vojenských pozorovateľov, ktorí budú zaručovať bezpečnosť počas snáh o elimináciu sýrskych chemických zbraní.

Delegácia sýrskej opozície pricestovala na zasadnutie OSN

Delegácia Národnej koalície sýrskych opozičných síl pricestovala v nedeľu do New Yorku, kde sa zúčastní na zasadnutí Valného zhromaždenia OSN, ktoré sa začína v utorok. Na čele delegácie, ktorá v New Yorku zostane do 1. októbra, stojí predseda koalície Ahmad Džarbá. Hovorkyňa koalície nešpecifikovala program návštevy a uviedla len to, že agenda zahŕňa stretnutia s viacerými svetovými lídrami.

Návšteva sa uskutočňuje v čase dolaďovania americko-ruskej dohody, podľa ktorej má sýrsky prezident Baššár al-Asad zlikvidovať chemické zbrane do konca budúceho roka. O znení dohody rokujú aj členovia Bezpečnostnej rady OSN, dohodu sa však zatiaľ nepodarilo dosiahnuť. Západné krajiny presadzujú tvrdé znenie, Rusko je proti zakomponovaniu hrozby vojenského zásahu v prípade, že Sýria nedodrží svoje záväzky.

V nedeľu to povedal ruský minister zahraničia Sergej Lavrov, podľa ktorého však Moskva nechce do krajiny poslať riadny vojenský kontingent.

Podľa Lavrova je bezpečnosť celej operácie kľúčovou vrátane zabránenia možnej krádeže takýchto zbraní.

Rusko navrhuje prítomnosť medzinárodných jednotiek v okolí každej oblasti, kde sa podľa sýrskych údajov nachádzajú chemické zbrane a kde budú pracovať medzinárodní zbrojní experti. „Sme pripravení zapojiť našich vojakov a vojenskú políciu do takýchto jednotiek, ale myslím si, že vojenskí pozorovatelia budú stačiť,“ vyhlásil Lavrov.

Sýria už v sobotu predložila Organizácii pre zákaz chemických zbraní (OPCW) všetky údaje o svojich chemických zbraniach a splnila tak požiadavku obsiahnutú v dohode uzavretej medzi Ruskom a USA o likvidácii sýrskeho chemického arzenálu.

Damask sa na základe rusko-amerického plánu zaviazal zlikvidovať svoj chemický arzenál pod medzinárodným dohľadom do konca roku 2014. Plán odvrátil prípadný vojenský zásah proti režimu Baššára al-Asada, ktorý presadzovali Spojené štáty. Intervencia mala byť reakciou na chemický útok pri Damasku z 21. augusta, pri ktorom zahynuli stovky ľudí.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Baššár al-AsadSergej Lavrov