MOSKVA 14. októbra (WebNoviny.sk) – Ruský minister zahraničných vecí Sergej Lavrov v stredu vyhlásil, že USA odmietli poslať do Moskvy vojenskú delegáciu na vysokej úrovni, aby rokovala o hlbšej spolupráci v Sýrii.
Podľa Lavrova tento návrh predostrel ruský prezident Vladimir Putin svojmu americkému partnerovi Barackovi Obamovi počas ich nedávneho stretnutia v New Yorku. Po schôdzke vojenských expertov mal nasledovať druhý krok, a to vyslanie ruskej delegácie na čele s premiérom Dmitrijom Medvedevom do USA. Ani s tým však Washington nesúhlasil.
Rusko je pripravené „porovnávať mapy“
Lavrov v stredu pred poslancami Štátnej dumy, dolnej komory ruského parlamentu, vyjadril nádej, že v dohľadnom čase začne platiť dohoda o vojensko-technických opatreniach v záujme prevencie incidentov vo vzdušnom priestore Sýrie. „My sme pripravení sadnúť si za stôl, porovnávať mapy“ a vymieňať si informácie o pozíciách teroristov, uviedol Lavrov.
Ruský minister okrem toho vyjadril ľútosť, že USA a Británia doteraz Rusku nepomohli nadviazať kontakt so Sýrskou slobodnou armádou, aj keď Moskva opakovane vyzýva na politický dialóg o urovnaní konfliktu v Sýrii a je za kontakty s celým spektrom sýrskej opozície.
V súvislosti s neochotou USA si Lavrov položil otázku, aký cieľ chcú dosiahnuť na sýrskom území prostredníctvom povstaleckých oddielov, ktoré podporujú. Šéf ruskej diplomacie zdôraznil, že Rusko má pri riešení krízy v Sýrii záujem na súčinnosti so Saudskou Arábiou, Tureckom a ďalšími krajinami tohto regiónu.
Jeb Bush je za agresívnejší prístup voči Moskve a pád Asada
Islamisti vyzývajú na svätú vojnu proti Američanom a Rusom
Ruskú ambasádu v Damasku zasiahli dva delostrelecké granáty
Kurdské milície spolu s USA napadnú baštu Islamského štátu
Jeb Bush je za agresívnejší prístup voči Moskve a pád Asada
Islamisti vyzývajú na svätú vojnu proti Američanom a Rusom
Ruskú ambasádu v Damasku zasiahli dva delostrelecké granáty
Kurdské milície spolu s USA napadnú baštu Islamského štátu
Okrem Sýrie sa na Rusko nik neobrátil
Dodal však, že okrem Sýrie sa na Rusko so žiadosťou o priamu vojenskú pomoc neobrátila žiadna iná krajina. Ubezpečil, že ak by takáto žiadosť prišla, Rusko sa ňou bude zaoberať. Zároveň uviedol, že Rusko momentálne veľmi pozorne sleduje vývoj situácie v Iraku i Afganistane.
Ako informovala agentúra RIA Novosti, Lavrov súčasne kritizoval západných partnerov za ich nekonštruktívny postoj k návrhu Ruska, aby sa zapojili do práce informačného centra pre boj proti terorizmu v Bagdade, a to v snahe predchádzať incidentom počas náletov na pozície islamistov a vymieňať si údaje o ich pozíciách.
Z Lavrovových slov vyplýva, že hlavnou prekážkou bolo situovanie centra do Bagdadu, resp. Iraku, kde je podľa nich veľmi nepokojná situácia. Ruský minister však dodal, že v záujme zlepšenia koordinácie je Rusko ochotné pristúpiť aj na presťahovanie tohto centra z Bagdadu.
Stretli sa lietadlá USA a Ruska
Ruské ministerstvo obrany v stredu priznalo, že 10. októbra sa ruská stíhačka priblížila k americkému vojenskému lietadlu, podľa jeho vyjadrenia tak však urobila, aby ho identifikovala, nie ohrozila. Hovorca ruského rezortu Igor Konašenkov spresnil, že k priblíženiu došlo po tom, ako výstražný systém, ktorým sú vybavené všetky ruské lietadlá na misii v Sýrii, zachytil žiarenie z neznámeho lietajúceho objektu.
Ruské lietadlo sa otočilo a priblížilo sa k americkému na vzdialenosť dvoch až troch kilometrov, „nie s cieľom zastrašiť, ale identifikovať objekt“. Potom sa ruský stroj Su-30SM vrátil k svojej formácii a k plneniu bojových úloh, povedal. Hovorca doplnil, že ruskí letci počas letov nad Sýriou veľmi často vídajú nielen americké lietadlá s posádkou, ale aj drony, pričom niektoré z nich sú útočné.
O udalosti z minulého víkendu informoval v utorok americký rezort obrany. Podľa hovorcu operácie Inherent Resolve (Bytostné odhodlanie) plukovníka Steva Warrena sa lietadlá vzdušných síl Spojených štátov a Ruska minuli vo vzdialenosti niekoľkých kilometrov v sobotu, teda v deň, keď zástupcovia amerických a ruských ozbrojených síl rokovali spolu o dodržiavaní zásad bezpečného pohybu v sýrskom vzdušnom priestore.
Spojené štáty spustili v rámci operácie Inherent Resolve v júni 2014 vzdušné útoky proti teroristickej organizácii Islamský štát (IS) v Iraku a Sýrii. Operácia ruského letectva v Sýrii sa začala 30. septembra na základe žiadosti sýrskeho prezidenta Bašára Asada.
Vzhľadom na vulgaritu a nekorektnosť mnohých príspevkov k tejto téme nie je možné k článku pridávať komentáre.