Rusko má plánovať útok na Ukrajinu, Biden odmieta akceptovať akékoľvek Putinom stanovené čiary

Vladimir Putin
Ruský prezident Vladimir Putin. Foto: archívne, SITA/AP

Americký prezident Joe Biden vystríha Rusko, že nebude akceptovať žiadne ním stanovené „červené čiary“. Šéf Bieleho domu poznamenal, že v prípade ruskej invázie na Ukrajinu to Moskve poriadne skomplikuje.

Predstavitelia amerických tajných služieb zistili, že Rusi by mohli uskutočniť vojenskú ofenzívu na Ukrajinu začiatkom budúceho roka. Najnovšie zistenia tajných služieb odhadujú, že Rusi plánujú rozmiestniť okolo hraníc s Ukrajinou asi 175-tisíc vojakov, pričom približne polovica sa už nachádza na rôznych miestach pozdĺž hraníc.

Putin chce od Bidena garancie

Americké spravodajské služby tiež zaznamenali narastajúce úsilie ruskej propagandy na očierňovanie Ukrajiny a Organizácie Severoatlantickej zmluvy (NATO). „Už dlho sme si vedomí činov Ruska a očakávam, že s Putinom budeme dlho diskutovať,“ povedal Biden.

Spomenutý ruský prezident Vladimir Putin chce od Bidena garancie, že NATO sa nebude rozširovať na Ukrajinu. Túto požiadavku mu chce tlmočiť počas telefonického rozhovoru, ktorý by sa mal uskutočniť v najbližších dňoch.

Vzťahy medzi Ruskom a NATO klesli na najnižšiu úroveň od skončenia druhej svetovej vojny po tom, čo Rusko v roku 2014 anektovalo ukrajinský polostrov Krym a podporilo separatistické povstanie, ktoré sa začalo na východe Ukrajiny v tom istom roku.

Destabilizácia by bola chybou

Napätie v ostatných týždňoch stúpa v súvislosti s posilňovaním ruských vojsk v blízkosti Ukrajiny. To znepokojuje ukrajinských a západných predstaviteľov, podľa ktorých to môže signalizovať zámer Moskvy napadnúť svojho bývalého sovietskeho suseda.

Ministri zahraničných vecí NATO v utorok Rusko varovali, že akýkoľvek pokus o ďalšiu destabilizáciu Ukrajiny by bol chybou, za ktorú by Moskva draho zaplatila. Kremeľ trvá na tom, že takéto plány nemá. Ukrajinu a jej západných podporovateľov obviňuje, že svojimi tvrdeniami sa snažia zakryť vlastné agresívne zámery.

Ďalšie k téme

    Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
    Viac k osobe Joe BidenVladimir Putin