Ruská vláda odmieta kritiku, ktorá prichádza po odsúdení opozičného politika Alexeja Navaľného. Reakcie západných predstaviteľov označila za „hysterické“.
Moskva neustúpi
Moskovský súd v utorok zmenil podmienečný trest opozičného lídra Alexeja Navaľného, ktorý dostal za spreneveru, na nepodmienečný a poslal ho do väzenia na dva roky a osem mesiacov. Ruský minister zahraničných vecí Sergej Lavrov označil výzvy západných lídrov na prepustenie Navaľného za „arogantné a nevhodné“.
Ako zdôraznil, Moskva neustúpi západným „hysterikom“. Zásahy ruskej polície na demonštráciách za Navaľného prepustenie označil za oveľa miernejšie než tie, aké sa vyskytujú v niektorých západných demokraciách.
Odsúdenie Navaľného spustilo demonštrácie, polícia bila účastníkov obuškami a zadržala stovky ľudí (video)
Navaľnyj obvinenia odmietol ako vymyslené. Verdikt označil za výsledok politiky „strachu a nenávisti“, ktorá motivuje prezidenta Vladimira Putina. Hlava štátu sa podľa neho zapíše do dejín ako „travič“.
Polícia zadržala vyše 1 400 ľudí
Ruské sociálne médiá Navaľného vystúpenie pred súdom široko zdieľali. V reakcii na žiadosť o zaujatie stanoviska hovorca Kremľa Dmitrij Peskov uviedol, že jeho úlohou nie je hodnotiť miesto prezidenta v dejinách. Navaľného meno nespomenul.
Podporovatelia Navaľného po oznámení rozsudku vyšli do ulíc. Polícia zadržala ďalších vyše 1 400 ľudí, z toho 1 170 v Moskve.
Prezidentka Čaputová vyzvala na prepustenie Navaľného, slobodu žiada aj pre demonštrantov
Navaľného, ktorý je najznámejším kritikom prezidenta Vladimira Putina, zadržali 17. januára po jeho návrate z Nemecka. V krajine sa liečil päť mesiacov z následkov otravy nervovoparalytickou látkou novičok. Z útoku obviňuje Kremeľ, čo ruské úrady odmietajú.
Ostrá kritika zo zahraničia
Podľa prokuratúry pobytom v Nemecku porušil pravidlá podmienečného odsúdenia za spreneveru. Navaľnyj označuje kauzu z roku 2014 za politicky motivovanú.
Právnici Navaľného argumentovali, že ich klient sa počas liečby v Nemecku nemohol osobne hlásiť ruským úradom, aby splnil pravidlá podmienečného trestu. Zadržanie opozičného aktivistu vyvolalo vlnu protestov, ktorá sa v posledných týždňoch prehnala celým Ruskom.
Mesežnikov: Demonštrovať v Rusku je veľká občianska odvaha. Putin má pri zbrani milióny lojálnych
Odsúdenie si vyslúžilo ostré reakcie aj zo zahraničia. Rada Európy uviedla, že rozsudok „poprel všetku dôveryhodnosť“ a britský minister zahraničia Dominic Raab vyhlásil, že je „perverzný“. Na okamžité prepustenie opozičného politika vyzvali okrem iných USA, Francúzsko a Nemecko.