Rusko odpálilo na Ukrajinu štvortonovú sovietsku raketu P-35, uvedenú do prevádzky v roku 1962 (foto)

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Protilodná strela P 35
Tento článok pre vás načítala AI.

Rusi odpálili na Ukrajinu protilodnú strelu P-35 s hmotnosťou štyri tony a dĺžkou desať metrov, ktorá bola uvedená do prevádzky v roku 1962. Ako referuje ukrajinský web Defence Express, raketa mohla byť odpálená buď z pobrežného obranného systému Redut alebo z divízie protilodnej protiraketovej pobrežnej obrany Objekt-100.

Viac o téme: Vojna na Ukrajine

„Ide o prvý známy prípad jej použitia,“ tvrdí Defence Express a dodáva, že na snímkach sú viditeľné trosky rakety P-35 vyznačujúcej sa výraznými rozmermi, ktorú vyvinuli v roku 1950. Napriek svojmu veku je však P-35 v Rusku naďalej v prevádzke.

Podľa Defence Express bola raketa evidentne zostrelená a vzhľadom na to, že ide o protilodnú raketu, je pravdepodobnejšie, že Rusi pri tomto údere mierili na zariadenia v južných oblastiach.

Raketa P-35 sa používa v systéme protilodnej protiraketovej pobrežnej obrany Objekt-100. Toto podzemné zariadenie sa nachádza neďaleko Balaklavy na Kryme. Samotné rakety sú ukryté pod zemou v odpaľovacích zariadeniach a sú zdvihnuté len krátko pred štartom. Celkovo boli v Rusku len dva takéto systémy – jeden

Protilodná strela P 35
Raketa P-35 sa používa v systéme protilodnej protiraketovej pobrežnej obrany Objekt-100. Foto: TW, twitter.com
Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať