- aktualizované 22. februára 2023, 16:02
Obe komory ruského parlamentu v stredu potvrdili rozhodnutie prezidenta Vladimira Putina pozastaviť poslednú zostávajúcu dohodu s USA o jadrových zbraniach.
Viac o téme: Vojna na Ukrajine
Ruská ekonomika je odolnejšia ako sa očakávalo, údajne sa zmenšila len o 2,1 percenta
Putin v utorok v prejave pred parlamentom vyhlásil, že Moskva pozastavuje svoju účasť v Novej dohode START z roku 2010.
Moskva od dohody neodstupuje úplne
Vyhlásil, že Rusko nemôže akceptovať americké inšpekcie lokalít s jadrovými zbraňami, keďže Washington a jeho spojenci v NATO otvorene deklarovali cieľ porážky Ruska na Ukrajine.
Rusko bude Novú dohodu START o jadrových zbraniach aj naďalej dodržiavať, vyhlásila Moskva
Ruský prezident zdôraznil, že Moskva od dohody neodstupuje úplne a ruské ministerstvo zahraničných vecí uviedlo, že krajina bude rešpektovať limity na jadrové zbrane stanovené dohodou a bude naďalej informovať USA o testoch balistických rakiet.
Kroky USA budú pozorne sledovať
Zástupca ruského ministra zahraničia Sergej Riabkov poznamenal, že bude na Putinovi, aby rozhodol, či sa Moskva môže k dohode vrátiť. „Prezident určí, či a kedy nastanú podmienky pre preskúmanie a ujasnenie včerajšieho rozhodnutia,“ povedal novinárom.
Putin anuloval dekrét, ktorý pred 11 rokmi načrtol zahraničnú politiku Ruska a týka sa aj Moldavska
Riabkov dodal, že prieskumné kapacity Ruska Moskve umožnia naďalej monitorovať americké jadrové sily aj bez výmeny informácií a inšpekcií.
„Nepochybne budeme veľmi pozorne sledovať kroky USA a ich spojencov a prijímať ďalšie protiopatrenia, ak to bude nutné,“ vyhlásil Riabkov.
Dohoda o znížení počtu strategických zbraní, ktorú Spojené štáty a Rusko podpísali v roku 2010, nadväzuje na staršie zmluvy START I a SORT z roku 2002. Nová dohoda START je poslednou o jadrových zbraniach medzi Ruskom a Spojenými štátmi a v roku 2021 jej platnosť predĺžili o päť rokov.