Rusko usporiada rozsiahle námorné cvičenia vo viacerých častiach sveta, Západ sa obáva invázie

Lod namornictvo namorna namorny more
Foto: ilustračné, Getty images

Rusko vo štvrtok oznámilo rozsiahle námorné cvičenia vo viacerých častiach sveta, ktoré sa uskutočnia tento mesiac. Ruské ministerstvo obrany oznámilo, že sa manévre odohrajú v pobrežných vodách aj vo vzdialenejších „operačne dôležitých“ oblastiach vrátane Stredozemného mora, severovýchodného Atlantiku a Tichého oceánu.

Cvičenia sú určené na precvičenie akcií námorníctva a vzdušných síl na ochranu ruských národných záujmov vo svetových oceánoch a na boj proti vojenským hrozbám pre Ruskú federáciu,“ uviedol rezort s tým, že potrvajú do februára. Zúčastní sa na nich viac ako 140 vojnových lodí a viac než 60 lietadiel.

Niekoľko ruských vojnových lodí sa v súčasnosti už zúčastňuje na spoločných manévroch s Čínou a Iránom v Ománskom zálive, ktoré sa začali v utorok a budú trvať do víkendu, pripomenulo tiež ministerstvo.

Manévre sa uskutočnia v čase, keď je pri hranici s Ukrajinou nazhromaždených odhadom 100-tisíc ruských vojakov, čo by podľa Západu mohlo predznamenávať inváziu. V rámci ďalšieho posilňovania síl v blízkosti Ukrajiny presunulo Rusko bližšie nešpecifikovaný počet vojakov z ruského Ďalekého východu k svojmu spojencovi Bielorusku, kde sa do 20. februára konajú veľké vojenské cvičenia. Ukrajinskí predstavitelia sa vyjadrili, že by Rusko mohlo využiť bieloruské územie na začatie možnej mnohostrannej invázie.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom