Rusko vytvorilo sieť vyše 40 táborov a drží v nich tisíce ukrajinských detí, existovať má aj dôkaz o genocíde

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Deti, dieťa
Zdroj: ilustračné, www.gettyimages.com

Ruská vláda prevádzkuje rozsiahlu sieť desiatok táborov, v ktorých drží tisíce ukrajinských detí. Referuje o tom spravodajský web CNN s odvolaním sa na správu mimovládnej organizácie Conflict Observatory podporovanej americkým ministerstvom zahraničných vecí.

Tá bola založená minulý rok, pričom analyzuje a zverejňuje dôkazy o ruských vojnových zločinoch a iných zverstvách páchaných počas vojny na Ukrajine.

Majú dôkaz o genocíde

Správa obsahuje znepokojujúce nové podrobnosti o tom, ako sa Moskva snaží presídliť, prevychovať a niekedy aj vojensky vycvičiť alebo násilne adoptovať ukrajinské deti. Organizácia ich označuje za vojnové zločiny a tvrdí, že môžu poskytnúť dôkaz, že konanie Ruska sa rovná genocíde.

„Zapojené sú do toho všetky úrovne ruskej vlády,“ povedal v utorok novinárom Nathaniel Raymond z Yale Humanitarian Research Lab.

Zadržiavajú tisíce detí

Správa uvádza, že Rusko zadržiava viac ako šesťtisíc detí, pričom najmladšie majú len 17 mesiacov. Zároveň dodáva, že „celkový počet detí nie je známy“ a je pravdepodobne výrazne vyšší ako šesťtisíc.

Podľa Conflict Observatory existuje najmenej 43 zariadení po celom Rusku, ktoré sú súčasťou siete táborov s ukrajinskými deťmi. Rozmiestnené sú po celej krajine a nachádzajú sa napríklad na okupovanom ukrajinskom polostrove Krym, na Sibíri či na Ďalekom východe pri pobreží Tichého oceána, odkiaľ je bližšie k Aljaške než k Moskve.

„Zdá sa, že primárnym účelom táborov je politická reedukácia,“ povedal Raymond s tým, že najmenej 32 zariadení identifikovaných v správe sa „zdá byť zapojených do systematického prevýchovného úsilia“, ktoré vystavuje deti z Ukrajiny vzdelávaniu na ruský spôsob a vo dvoch prípadoch aj vojenskému výcviku.

Pochybné súhlasy rodičov

Správa zistila, že „veľa detí odvezených do táborov je poslaných so súhlasom svojich rodičov na dohodnutý čas a vrátených rodičom podľa pôvodného plánu“, ale poznamenala, že v mnohých prípadoch je možné súhlasy rodičov považovať za pochybné, keďže sa tak mohlo udiať pod nátlakom ruských okupačných síl.

Televízna stanica CNN požiadala ruské veľvyslanectvo vo Washingtone o vyjadrenie k správe.

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať