Ruský útok v Doneckej oblasti si vyžiadal ľudské životy, podľa Zelenského ide o „manifestáciu teroru“

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Samit v Moldavsku, Zelenskyj
Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj. Foto: archívne, SITA/AP
  • aktualizované 28. júna, 7:36

Počet obetí ruského útoku, ktorý v utorok večer zasiahol rušné centrum mesta Kramatorsk v ukrajinskej Doneckej oblasti, stúpol na osem. Informuje o tom portál Ukrajinská pravda. Medzi mŕtvymi sú aj tri deti. Zranenia utrpelo 56 ľudí.

„K siedmej ráno 28. júna z trosiek zničenej kaviarne vytiahli telá ôsmich ľudí, vrátane troch detí, dvoch 15-ročných a jedného 11-ročného. Zranenia utrpelo 56 ľudí, vrátane ročného dieťaťa. Troch ľudí sa podarilo zachrániť,“ oznámila štátna záchranná služba.

Záchranári pritom ďalej prehľadávajú trosky zničenej budovy a hľadajú ľudí.

Ruský útok, ktorý v utorok večer zasiahol rušné centrum mesta Kramatorsk v ukrajinskej Doneckej oblasti, si vyžiadal najmenej štyroch mŕtvych. Informuje o tom spravodajský portál CNN s odvolaním sa na miestne úrady, podľa ktorých ďalšie desiatky ľudí utrpeli zranenia.

Druhá raketa zasiahla dedinu Bilenke na okraji mesta. „Rusko sa zámerne zameralo na preplnené oblasti,“ uviedol v komentári na komunikačnej platforme Telegram ukrajinský minister vnútra Ihor Klymenko.

Epicentrum výbuchu

Dva údery zasiahli oblasť Kramatorska okolo 19:30 miestneho času, uviedol pre ukrajinskú štátnu televíziu šéf vojenskej administratívy Doneckej oblasti Pavlo Kyrylenko. Neskôr v príspevku na Telegrame uviedol, že medzi zranenými sú traja cudzinci a jedno dieťa.

Viac o téme: Vojna na Ukrajine

Podľa generálnej prokuratúry je medzi mŕtvymi 17-ročné dievča a medzi zranenými osemmesačné bábätko. „V epicentre výbuchu boli aj bytové domy, obchodné priestory, autá, pošta a ďalšie budovy, na ktorých vyrazilo okná, sklá a dvere,“ uviedol generálny prokurátor vo vyhlásení a dodal, že pod troskami sa môžu nachádzať ďalší ľudia.

„Manifestácia teroru“

Štátna záchranná služba v utorok neskoro večer informovala, že zranenia utrpelo najmenej 47 ľudí. Reštaurácie na zasiahnutom námestí v Kramatorsku sú podľa CNN obľúbené medzi vojakmi i miestnymi obyvateľmi.

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj označil útok za „manifestáciu teroru“. „Každý takýto prejav teroru nám a celému svetu znovu a znovu dokazuje, že Rusko si za všetko, čo urobilo, zaslúži len jedno – prehru a tribunál, spravodlivé a zákonné procesy proti všetkým ruským vrahom a teroristom,“ povedal počas svojho utorkového nočného príhovoru.

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Ihor KlymenkoPavlo KyrylenkoVolodymyr Zelenskyj