Ruský veľvyslanec porušil Viedenský dohovor o diplomatických stykoch, odignoroval stretnutie na poľskom ministerstve

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Ruský veľvyslanec v Poľsku Sergej Andrejev
Ruský veľvyslanec v Poľsku Sergej Andrejev. Foto: twitter.com
Tento článok pre vás načítala AI.

Ruský veľvyslanec v Poľsku Sergej Andrejev sa v pondelok nedostavil na stretnutie na poľskom ministerstve zahraničných vecí. Predvolali si ho tam pre ruskú riadenú strelu, ktorá cez víkend narušila poľský vzdušný priestor.

Andrejev mal dostať protestnú nótu po tom, čo ruská raketa vstúpila na 39 sekúnd do vzdušného priestoru členského štátu Organizácie Severoatlantickej zmluvy (NATO) v nedeľu ráno počas ruského útoku na západnú časť Ukrajiny.

Jasne definované povinnosti veľvyslanca

Hovorca poľského ministerstva zahraničných vecí Paweł Wroński novinárom v krátkom vyhlásení pred ministerstvom povedal, že Andrejev na stretnutie neprišiel a že jeho neprítomnosť prinútila poľskú vládu k tomu, aby sa pýtala, „či je schopný riadne zastupovať záujmy Ruskej federácie vo Varšave“. Wroński povedal, že Viedenský dohovor o diplomatických stykoch „jasne definuje povinnosti veľvyslanca v hostiteľskom štáte“.

Budú žiadať vysvetlenie

Poľské ministerstvo zahraničných vecí uviedlo, že bude „žiadať vysvetlenie“ od Ruska v súvislosti s narušením jeho vzdušného priestoru, najnovším z niekoľkých incidentov, odkedy Moskva pred viac ako dvoma rokmi rozpútala vojnu na Ukrajine.

Poľský minister zahraničných vecí Radek Sikorski v pondelok telefonicky informoval generálneho tajomníka NATO Jensa Stoltenberga o podrobnostiach incidentu, uviedlo ministerstvo vo vyhlásení. Sikorski zdôraznil, že vojna Ruska proti Ukrajine ohrozuje aj bezpečnosť členských štátov NATO, uvádza sa vo vyhlásení.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Jens StoltenbergRadek SikorskiSergej Andrejev
Firmy a inštitúcie NATO Organizácia Severoatlantickej zmluvy