BRATISLAVA 3. februára (WEBNOVINY) – Bratislavský Ružinov údajne zdedil po bývalom vedení mestskej časti množstvo netransparentných povolení na divokú výstavbu. Preukázal to audit na miestnom stavebnom úrade, ktorý nariadil okamžite po nástupe do funkcie ružinovský starosta Dušan Pekár.
„Boli sme nemilo prekvapení, zobudili sme sa zo zlého sna,“ povedal dnes na tlačovej besede Dušan Pekár. Podľa výsledkov auditu v roku 2010 podpísali viac ako 70 územných rozhodnutí a stavebných povolení, z toho desať po novembrových komunálnych voľbách. Mnohé z nich sú v prospech investorov a nie občanov, ktorí vraj často o investičných zámerov a plánovanej výstavbe nevedia.
Najhoršia situácia je podľa starostu v okolí Štrkoveckého jazera. Napríklad hotel Junior by mal nahradiť polyfunkčný komplex s 88 bytmi a apartmánmi, starosta zatiaľ búracie povolenie nepodpísal. Rozsiahly bytový komplex troch výškových budov s takmer 440 bytmi je naplánovaný na druhej strane jazera. V tomto prípade chce starosta investičný zámer najprv prediskutovať s občanmi, stretnutie je naplánované na stredu 9. februára. V okolí jazera pritom podľa starostu hrozí aj ďalšia výstavba. Značne v neprospech občanov sú podľa Pekára aj stavebné povolenia „narýchlo“ podpísané po komunálnych voľbách. Ide napríklad o plánovanú výstavbu na konci Mierovej ulice či na Hraničnej.
Skontrolujú všetky stavby
Práve povolenie pre Mierovú ulicu podpísané začiatkom decembra minulého roka bývalým starostom Slavomírom Drozdom súčasného starostu najviac zaskočilo, keďže bolo podpísané bez ohľadu na to, ako výstavba zasiahne do života obyvateľov. Pekár sa v tomto prípade rozhodol podporiť iniciatívu nespokojných občanov a napadnúť konanie na Krajskom stavebnom úrade a preveriť platnosť zmluvy o prenájme pozemku mestskej časti. Úrad podľa Pekára pokračuje v analyzovaní všetkých dokumentov k stavbám, ktoré by mali v Ružinove vyrásť. Starosta pritom vyhlásil, že výstavbu, ktorú bude možné zastaviť, zastavia. V opačnom prípade prídu na rad kompenzácie pre občanov či vynútené investície.
Bývalý starosta Slavomír Drozd s tvrdeniami o netransparentných povoleniach na výstavbu nesúhlasí. Argumentuje tým, že ak mal stavebný úrad všetky kladné stanoviská od dotknutých orgánov, rozhodnutie vydať musel. Zároveň zdôraznil, že Pekár by sa mal obrátiť na svojho vtedajšieho straníckeho kolegu z KDH a bývalého primátora Andreja Ďurkovského. Ten podľa Drozda vydával za mesto kladné stanoviská a nepomohlo ani to, že ich mestská časť následne „rozporovala„. Platí to podľa neho napríklad pre rekonštrukciu hotela Junior či výstavbu na Prešovskej alebo na rohu Bajkalskej ulice. Drozd taktiež upozorňuje, že výstavba sa nedá vždy len tak zastaviť. Ako príklad uvádza Helios, kedy mestská časť výstavbu zastavila, investor sa odvolal a Krajský stavebný úrad skonštatoval, že zo strany samosprávy to bolo neoprávnené vstúpenie do veci a že konanie musí pokračovať. „Rozprávajme pragramicky, nie populisticky,“ tvrdí Drozd. Na margo podpísania povolení po voľbách uviedol, že konania majú zákonné lehoty, ktoré treba dodržiavať a nemôže sa len tak niečo zastaviť, lebo niekto prehral voľby. Drozd si tiež myslí, že súčasný starosta by sa mal predovšetkým starať o veci, ktoré ho čakajú.
Regulovaniu výstavby v mestskej časti by malo podľa Pekára pomôcť aj to, ak samospráva nebude „bezhlavo“ prenajímať alebo predávať pozemky, na ktorých by v budúcnosti hrozila nežiaduca výstavba. V oblasti výstavby zároveň starosta očakáva spoluprácu aj s hlavným mestom. Snahou miestnej samosprávy je, aby mesto nevydávalo súhlasné stanoviská k výstavbe bez diskusie s mestskou časťou. Po audite by sa mali taktiež začať pripravovať územné plány zón.