Doteraz nie je jasné, kto bude zodpovedný za reformu verejnej správy. Pre agentúru SITA to uviedol prezident Únie miest Slovenska (ÚMS) Richard Rybníček. Komisia pre reformu verejnej správy mala byť zriadená už v septembri. Jej delegáti by mali určiť, ako by mala reforma vyzerať.
Prezident ÚMS však doteraz nemá žiadne informácie o tom, kedy bude komisia zriadená, ani kto bude reformu verejnej správy politicky zastrešovať.
Dva roky do reformy
„Kto na tej reforme pracuje, kedy bude predstavená a kto z politikov ju zastreší, o tom netušíme. V tejto chvíli nám nezostáva nič iné iba čakať. Takže v tejto chvíli iba čakáme a uvidíme, čo sa stane,“ povedal pre agentúru SITA Rybníček.
V dokumente „Moderné a úspešné Slovensko“, ktorý predstavuje návrhy reforiem naviazané na financie z plánu obnovy Európskej únie (EÚ) Ministerstvo financií SR (MF SR) uviedlo, že reforma verejnej správy sa má uskutočniť k dátumu komunálnych volieb 2022.
Komunálne voľby bývajú na Slovensku spravidla v novembri. Do uskutočnenia reformy verejnej správy by tak v prípade dodržania zaužívaných mechanizmov ostávali približne dva roky.
Prezident ÚMS je presvedčený, že za dva roky sa dá stihnúť príprava kvalitnej reformy, ktorá by odstránila najvýraznejšie problémy v samosprávach. Podľa Rybníčka však musí reforma vyzerať inak, než ako je navrhovaná v dokumente MF SR.
Trošku trápny výstup
„V dokumente sme sa dočítali, že problémom reformy verejnej správy sú Bratislava a Košice so svojimi mestskými časťami, čo považujeme za trošku trápny výstup pri takomto vážnom dokumente. Mám pocit, že na časti reformy verejnej správy v dokumente pracovali exceloví mužíci, ktorí si píšu plán obnovy bez toho, aby sa opýtali ľudí z praxe,“ povedal Rybníček.
Prezident ÚMS dodal, že na príprave reformy verejnej správy by sa mali podieľať ľudia, ktorí reálne poznajú problematiku v samosprávach.
Ako príklad uviedol celoplošné testovanie, pri ktorom vláda rozhodla o vykonaní testovania bez účasti samospráv.
„Niekde za dverami sa rozhodlo, že ideme celoplošne testovať a potom dostala vláda od samospráv 70 otázok, že čo treba spraviť a potom nastala panika a rýchlo nás volali, aby sme pomohli. A toto je také isté,“ uzavrel Rybníček.