Rýchlik RegioJet smerujúci z Prahy do Košíc sa zrazil s nákladným vlakom, medzi obeťami sú aj dve Slovenky (foto)

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Zrážka vlaku RegioJet (Praha Košice) s nákladným vlakom v Pardubiciach
V Pardubiciach sa zrazil nákladný vlak s rýchlikom RegioJet, ktorý išiel z Prahy do Košíc a mal pokračovať do ukrajinského Čopu (5. jún 2024). Foto: Drážní inspekce (www.facebook.com).
Tento článok pre vás načítala AI.
  • aktualizované 6. júna 17:05

V Pardubiciach sa v stredu neskoro večer čelne zrazili nákladný vlak a rýchlik. Ako informuje česká polícia na sieti X, zahynuli štyria ľudia. České média uvádzajú, že nehodu neprežili dve Ukrajinky. Portál aktuality.sk píše, že dve boli Slovenky a ďalšie štyri naše občianky utrpeli zranenia, z toho jedna už bola z nemocnice prepustená a ostatné ostávajú hospitalizované.

Rýchlik si nevšimol zákaz

Podľa zistení železničnej inšpekcie minul vlak EX 1021 návestidlo značiace zákaz jazdy a vošiel do cesty nákladnému vlaku.

„Či išlo o technickú závadu, o ľudskú chybu či o kombináciu oboch faktorov, je predmetom podrobného vyšetrovania,“ napísala na sociálnej sieti s tým, že sa zaoberá rôznymi okolnosťami a faktormi, ktoré mohli prispieť k tragédii.

Vyšetrovanie si vyžiada niekoľko mesiacov a správu následne zverejnia na webe inšpekcie.

V prípade, ak sa vám nezobrazil zdieľaný obsah nad týmto textom kliknite sem

Viac ako 300 cestujúcich vo vlaku

Vo vlaku RegioJet, ktorý smeroval z Prahy do Košíc a mal pokračovať do ukrajinského Čopu, cestovalo viac ako 300 ľudí. „Prvý vozeň bol veľmi zničený,“ povedal pardubický hejtman Martin Netolický vo vysielaní CNN Prima News. Nákladný vlak podľa neho prevážal nebezpečné látky, ale k ich úniku nedošlo. Nehodu označil za mimoriadne vážnu.

Krízová linka spoločnosti RegioJet

Na miesto tragédie prišli aj minister vnútra Vít Rakušan a šéf rezortu dopravy Martin Kupka. „Ľahko zranených je 20 ľudí a traja stredne ťažko,“ priblížil Rakušan.

Na mieste záchranných prác po tragédii bol aj majiteľ spoločnosti RegioJet Radim Jančura a ďalší zamestnanci dopravcu. Vyjadril obrovskú ľútosť nad touto tragickou udalosťou, najmä nad stratou ľudských. „Hlbokú sústrasť všetkým im blízkym,“ uviedol.

Ako podotkol, veľmi ich to mrzí, hlboko sa ospravedlňujú zraneným a všetkým, koho se nehoda akokoľvek dotkla. „Sme pripravení poskytnúť im maximálnu podporu a odškodnenie. Urobíme všetko pre riadne vyšetrenie udalosti a v nadväznosti na to prijmeme zodpovedajúce opatrenia,“ dodal.

Spoločnosť RegioJet tiež v tlačovej správe informovala, že zriadila aj krízovú telefonickú linku 539 000 955, na ktorú sa môžu ľudia obracať s otázkami, okrem čestiny je dostupná aj v slovenčine a ukrajinčine. Svoje dotazy môžu písať aj na e-mailovú adresu pomoc@regiojet.cz.

České dráhy na sieti X informovali, že koridor v Pardubiciach, kde došlo k nehode, je pre české železnice kľúčový. „S ohľadom na rozsah nehody bude aj vo štvrtok zastavená doprava na tejto trati, vlaky nepôjdu ani odklonom po iných tratiach,“ uviedli a požiadali cestujúcich, aby svoje cesty do alebo cez Pardubice minimálne vo štvrtok 6. júna odložili.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Firmy a inštitúcie RegioJet