Strana Sloboda a Solidarita (SaS) a jej partneri z Pravicového bloku upozorňujú na otázniky v súvislosti s cestou premiéra Roberta Fica (Smer-SD) do Číny. Informoval o tom predseda SaS Branislav Gröhling na utorkovej tlačovej besede. Ako upozornil, Slovensku hrozí orbanizácia. Fico podľa neho musí jasne povedať, čo chystá s Čínou.
„Krajiny, ktoré prijímali investície z tejto krajiny, sa nielen zadlžili, ohrozili aj svoju vnútornú bezpečnosť,“ upozornila strana a vyzvala premiéra, aby jasne prezentoval, čo ide do Číny dohodnúť.
Spolupráca s Čínou prináša aj riziká
Poslanec SaS Juraj Krúpa uviedol, že nie je proti rozvoju obchodných vzťahov s Čínou, no akákoľvek spolupráca si podľa neho vyžaduje zohľadňovanie slovenských záujmov. Ako doplnil, Slovensko ako člen Európskej únie a NATO nemá rovnaké bezpečnostné záujmy ako Čína. Spolupráca s čínskymi investormi podľa Krúpu prináša nielen obchodné možnosti, ale aj riziká či hrozby.
Fico odletel do Poľska, stretol sa s von der Leyenovou a premiérmi krajín zasiahnutých povodňami (video+ foto)
„Maďarsko si požičalo miliardu za nejasných podmienok. Navyše sa muselo upísať tým, že pustilo na svoje územie čínsku políciu, ktorá si u nich sleduje svoje záujmy a má zásadný vplyv na čínsku menšinu v Maďarsku, ktorú takto priamo kontroluje. Všetky krajiny EÚ a NATO zaznamenali vo svojich správach hrozbu zvyšujúcej sa aktivity čínskych spravodajských služieb na svojom území,“ upozornil poslanec s tým, že v minulosti sa aj na Slovensku objavili informácie o tom, že tu nelegálne pôsobí čínska polícia. Podľa jeho slov to bolo aj predmetom rokovania branno-bezpečnostného výboru.
„Otázkou je, s čím ide Fico do Číny? Podľa dostupných informácií sa ide dohodnúť na rôznych infraštruktúrnych projektoch, ktoré by boli realizované na Slovensku, napríklad oprava mostov a elektrárne na Ipli. Fico by mal jasne povedať, že v Číne nejde dohodnúť nevýhodné podmienky pre Slovensko,“ doplnil Krúpa.
Pripravenie uznesenia
Predseda Maďarského fóra Zsolt Simon informoval, že Pravicový blok pripraví uznesenie, ktoré bude prezentovať aj v národnej rade. Budú v ňom žiadať, aby sa Fico zaviazal, že v Číne takú zvláštnu zmluvu o investíciách, ako má Maďarsko, nepodpíše.
Krúpa upozornil, že toto riziko je reálne, a že Slovenská informačná služba mala vo svojej správe informáciu, že na Slovensku pôsobí čínska ilegálna policajná stanica.
Fico podporuje vstup Moldavska do EÚ, pri stretnutí s premiérom Receanom vyjadril záujem o prípadnú spoluprácu (foto)
„Čína sa postupne snaží otvárať na území EÚ stanice a vzniká bezpečnostný problém vo viacerých rovinách. Má tu čínsku menšinu, ktorú sa takýmto spôsobom snaží mať pod kontrolou a aj ju úkoluje, či už dovnútra komunity alebo navonok, aby robila rôzne aktivity aj spravodajského charakteru,“ vysvetlil Krúpa a podotkol, že Maďarsko tento problém povýšilo na novú úroveň, čínsku policajnú stanicu legalizovalo a ide ju oficiálne otvoriť.