BRATISLAVA 2. septembra (WEBNOVINY) – Nový minister zahraničných vecí Mikuláš Dzurinda si dnes po prvý raz podával ruky s diplomatmi, ktorí sú akreditovaní na Slovensku. Väčšinou prehodili pár zdvorilostných slov, no niektorí mali aj konkrétne nápady, povedal minister. Niektorí tlmočili záujem svojich ministrov o stretnutie so slovenským šéfom diplomacie v rámci summitu OSN, išlo o vzdialené krajiny, napríklad Argentínu. „Niektorí veľvyslanci mi povedali aj celkom konkrétne postrehy, srbský, maďarský, americký, izraelský,“ podotkol Dzurinda a dodal, že išlo najmä o dominantné témy, napríklad v prípade izraelského veľvyslanca ministra zaujíma, či „nepríjemnosti nezmaria blížiace sa plánované priame rozhovory“. So srbským veľvyslancom sa zase rozprávali o najnovšej rezolúcii, o ktorej sa bude hovoriť na pôde OSN. Dzurindu asi najviac zaujal rozhovor s juhokórejským veľvyslancom, ktorý hovoril o tom, aký vysoký podiel HDP vyrábajú ich investície na Slovensku už dnes a o tom, že niektoré ďalšie firmy by mali záujem o investovanie na Slovensku. Veľvyslanec ministrovi navrhol ďalšiu cestu do jeho krajiny, aby sa pokračovalo v pozitívnom dialógu.
Dzurinda sa už s niektorými z veľvyslancov stretol aj v minulosti, no podobne ako v prípade nášho ministerstva, aj diplomati iných krajín majú rotačný systém, keď strávia v jednej krajine nejaký čas a potom sa po nejakom čase na ministerstve presúvajú do inej krajiny. „Pravda, nie je ich veľa. Tých tvárí nových bolo oveľa, oveľa viac ako tie dve, tri, štyri, čo som už poznal,“ priznal Dzurinda. Stretnutie s asi päťdesiatimi veľvyslancami sa začalo minútou ticha pri príležitosti štátneho smútku.
„So Slovenskom máme už dlhý čas dobré vzťahy, máme v Austrálii veľkú slovenskú komunitu,“ povedal pre novinárov austrálsky veľvyslanec vo Viedni Michael John Potts, ktorý by chcel Slovensko navštevovať častejšie. Obe krajiny spolu úzko spolupracujú aj v Afganistane, čo ešte zintenzívnilo vzťahy. „Pán Dzurinda je úplný profesionál, vyzná sa v zahraničnej politike rovnako, ako v domácej politike. Očakávam, že slovenská zahraničná politika bude v dobrých rukách,“ dodal Potts.
Írska veľvyslankyňa v Bratislave Kathlyn Coll je zase spokojná, že v súčasnej vláde sú známe tváre, ktoré už pôsobili v kľúčových pozíciách. V čase slovenského vstupu do EÚ „boli pomerne blízke vzťahy premiéra s premiérom aj ministra zahraničných vecí s ministrom zahraničných vecí“ a i keď už na týchto istých postoch nie sú rovnakí ľudia, stále si ich pamätajú, vysvetlila Coll a ako príklad uviedla nielen Dzurindu, ale aj ministra financií Ivana Mikloša.
„Očakávame, že vzťahy zostanú minimálne na tej istej veľmi dobrej úrovni, ako sú teraz. Vždy sme mali so Slovenskom dobré vzťahy. Sme na rovnakej strane vo väčšine otázok na medzinárodnej scéne,“ vyhlásil španielsky veľvyslanec José Ángel López Jorrín a ako príklad spomenul Kosovo, ktoré ani Slovensko ani Španielsko neuznalo. V Španielsku Slovenská republika veľmi známa nie je, na tomto by chcel veľvyslanec popracovať najmä v oblasti obchodných vzťahov. „V osobe pána Dzurindu máme vysoké očakávania. Je veľmi známou osobou na medzinárodnej scéne,“ uzavrel Jorrín.
SITA