Osobnú skúsenosť alebo skúsenosť z bezprostredného okolia s koronavírusom majú už takmer dve tretiny obyvateľov Slovenska. Rok od príchodu pandémie sa koronavírusom nakazilo približne 14 % Slovákov.
Takmer sedem percent ľudí už pozná niekoho blízkeho, pre ktorého bolo ochorenie COVID-19 smrteľné. Takáto skúsenosť je spojená s väčším obmedzením kontaktov, nie však s vyššou ochotou sa dať zaočkovať. Ukázal to výskum Ako sa máte, Slovensko?, ktorý iniciuje Slovenská akadémia vied, MNFORCE a Seesame. Ôsma vlna výskumu na vzorke tisíc respondentov prebehla od 24. do 27. marca.
Viac o téme: Koronavírus
Z výsledkov výskumu na konci marca vyplýva, že väčšina Slovákov už má bezprostrednú skúsenosť s ochorením COVID-19. Na prelome januára a februára pritom mala takúto skúsenosť približne polovica respondentov. Na konci marca osobne ochorenie COVID-19 zažilo 13,6 % respondentov, kým na prelome januára a februára to bolo 8,3 %.
„Je zaujímavé, ako slabo súvisí osobná skúsenosť so smrťou alebo závažným priebehom ochorenia so správaním sa počas pandémie a postojmi k očkovaniu. Toto zistenie naznačuje, že naše vnímanie pandémie je výsledkom komplexnejšieho posudzovania, ktoré prebiehalo počas celého trvania pandémie a väčšinou ho nezmenila ani tragická udalosť v našom okolí,“ konštatoval Miloslav Bahna zo Sociologického ústavu SAV.