BRATISLAVA 12. apríla (WBN/PR) – Fakulta ekonómie a podnikania Paneurópskej vysokej školy (PEVŠ) v Bratislave v spolupráci s partnerskou spoločnosťou Heli Company ako prvá slovenská fakulta ekonomického smeru otvára vzdelávací program pre budúcich pilotov súkromných a dopravných lietadiel v kombinácii s leteckým manažmentom. Kurz je možné absolvovať len popri dennom štúdiu na Fakulte ekonómie a podnikania PEVŠ.
Študenti tak získajú možnosť zaradiť sa medzi elitu so širokým uplatnením v rámci leteckého priemyslu v celej Európskej únii a svete. Súčasťou vysokoškolského štúdia ekonomiky a manažmentu podniku na Fakulte ekonomiky a podnikania PEVŠ sa tak stáva letecké vzdelávanie a praktický výcvik, ktorý prebieha počas vysokoškolského štúdia.
Teoretická príprava a letový výcvik
Kurz je zložený z dvoch častí – teoretickej prípravy a praktického letového výcviku.
Teoretická príprava pilotov rešpektuje požiadavky na získanie znalostí z 15 leteckých predmetov od leteckých právnych predpisov až po leteckú navigáciu, podľa určených požiadaviek platných v rámci Európskej únie (Part FCL) a noriem ICAO (International Civil Aviation Organisation). Teoretická príprava bude mať formu kurzu „Súkromného pilota lietadiel – PPL/Privat Pilot Licence“, resp. nadväzujúceho modulárneho teoretického kurzu „Obchodného pilota – CPL Commercial pilot licence“.
Výhodou je prax leteckej techniky už po prvom ročníku štúdia a zoznámenie s prostredím leteckých prevádzkovateľov.
Letový výcvik pilotov bude realizovať partner PEVŠ – spoločnosť Heli Company, certifikovaná Leteckým úradom Slovenskej republiky pre výcvik personálu (FTO – Flight Training Organisation). Výcvik bude prebiehať podľa najprísnejších predpisov JAA – Spoločných leteckých úradov a EASA European Aviation Safety Agency.
Piloti absolvujú letecký výcvik na získanie preukazu spôsobilosti „Súkromný pilot lietadiel“ (PPL). Následne pokračujú v plnení podmienok pre získanie preukazu spôsobilosti „Obchodný pilot lietadiel“ (CPL) s kvalifikáciou IR/Instrument rating/, (vpísaným Part FCL ATPL(A) theory kreditom pre záujemcov). V rámci výcvikových programov je možný aj výcvik na získanie kvalifikácie MEP(L)-viacmotorové lietadlá.
Jazyková príprava pilotov počas vysokoškolského štúdia:
PEVŠ zabezpečí pre študentov – pilotov profesionálnu jazykovú prípravu z anglického jazyka, pre dosiahnutie spôsobilosti porovnateľné s úrovňou Level 5 (podľa ICAO – International Civil Aviation Organisation), kompatibilné s požiadavkami na úrovni B2-C1 podľa Európskeho referenčného rámca.
Uplatnenie absolventov štúdia v leteckej praxi
Absolventi štúdia, profesionálni piloti, získajú oprávnenia pre výkon povolania ako členovia posádok dopravných lietadiel národných a svetových leteckých spoločností, vo funkcii druhého pilota lietadla, spravidla s exkluzívnym finančným zabezpečením a sociálnym programom. Skúsení piloti sú zaraďovaní do výcvikov na kapitánov lietadiel po nalietaní predpísaného počtu hodín vo funkcii druhého pilota a zložení doplnkových skúšok, často už po 3-4 rokoch.
Absolventi sú taktiež odborne pripravení pracovať v letectve na úseku manažmentu a ekonomiky leteckého podniku, na leteckých úradoch alebo ako odborníci na kvalitu v letectve. Veľkou devízou je získaný vysokoškolský titul. Navyše si môžu vzdelanie doplniť podľa potreby ďalším štúdiom na PEVŠ.
Získané kvalifikácie po ukončení štúdia
Absolventi získajú prestížne certifikáty. Na privátnej úrovni Privat Pilot Licence PPL(A), na komerčnej úrovni Commercial Pilot Licence CPL(A)/IR, pre záujemcov Air Transport Pilot Licence ATPL(A) frozen.