S. Williamsová vo finále AO proti Heninovej

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Serena Williamsová sa teší z postupu
Serena Williamsová si poradila v semifinále Australian Open s Číňankou Na Li a postúpila do finále prvého tohtoročného grandslamu. Foto: SITA/AP

MELBOURNE 28. januára (WEBNOVINY) – V sobotňajšom finále dvojhry žien na úvodnom grandslamovom turnaji tenisovej sezóny Australian Open v Melbourne (18. – 31. januára, celková dotácia 24,094 milióna AUD, tvrdý povrch Plexicushion) sa v sobotu o 9.40 h SEČ stretnú Američanka Serena Williamsová a Belgičanka Justine Heninová. Obe vo štvrtkovom semifinále bez straty setu zvládli čínsku výzvu.

Jednotka tohto podujatia i svetového rebríčka S. Williamsová zvíťazila v Aréne Roda Lavera nad Na Li nasadenou ako šestnástou za 122 minút 7:6 (4), 7:6 (1). Bývalá líderka renkingu Heninová, teraz pri návrate na vrcholnej úrovni po dvoch rokoch držiteľka voľnej karty, si následne poradila s takisto nenasadenou Ťie Čeng absolútne jednoznačne za 51 minút 6:1, 6:0. Stratila otvárací gem, potom už ani jeden. Len dve hry nazbierala pri svojom ostatnom dueli so Serenou: predvlani v Miami inkasovala debakel 2:6, 0:6. Celkovo v bilancii zo vzájomných súbojov s americkou rivalkou zaostáva miestna šampiónka zo sezóny 2004 Heninová tesne 6:7. Pravda, na inom podklade ako antuke ju zdolala iba raz.

Ťie Čeng (35., teraz sa vráti do prvej dvadsiatky) by sa na rozdiel od Na Li mala 6. – 7. februára predstaviť v bratislavskom zápase so Slovenkami v 1. kole II. svetovej skupiny Pohára federácie.

S. Williamsová zásluhou svojho 50. víťazstva v Melbourne do 50. finále v kariére

Serena Williamsová si pripísala jubilejný 50. triumf na Grand Slame Ázie a Pacifiku. V prvej časti proti Na Li okamžite dosiahla brejk, ale nevyužila setbal na príjme za stavu 5:3, napokon sa jej to nevypomstilo. V druhom dejstve Američanka nezužitkovala tri mečbaly ako returnujúca pri skóre 5:4, dva z nich v rade. Ďalšiu šancu nepremenila o dva gemy neskôr, potom však znova lepšie zvládla tajbrejk. Pri dovedna piatom mečbale vypálila eso, dvanáste v zápase. Zahrá si svoje 50. finále.

Postupujúca si miestami počínala až príliš „profesorsky“ a riskantne, nepretržite však mala kontrolu nad zápasom, nedostala sa do žiadnej vážnej krízy. Američanka sa opierala o výborný prvý servis, po ktorom si pripísala 42 zo 49 takto rozohraných bodov. Na „winnery“ dominovala 33:21 a pritom urobila výrazne menej nevynútených chýb (24:38). Serena využila len 1 z 9 brejkbalov (súperka 1 zo 4), usilovná a o čosi tvorivejšia Číňanka si nepomohla 6 dvojchybami.

„Nepopieram, že som to mala ukončiť rýchlejšie. Mala som tak veľa mečbalov a nepremenila som ich. Pritom som vedela, že sa nesmiem zahrávať pri vlastnom podaní, pretože súperka sa len tak nevzdá. Je to fakt neskutočná bojovníčka. Vždy pri mojom mečbale vyrukovala s tvrdým servisom či skvelým úderom. Našťastie, napokon mi doprialo úľavu moje eso,“ skonštatovala Serena.

Jedenásťnásobná hrdinka z úrovne „veľkej štvorky“ S. Williamsová sa pomstila o rok mladšej Na Li za stredajšie štvrťfinálové vyradenie svojej sestry Venus. Do súboja o vrcholný titul postúpila 15. raz v kariére. Medzi najlepšími štyrmi neuspela len trikrát, naposledy v septembri na newyorských US Open, keď jej súboj s Belgičankou Kim Clijstersovou ukončil neslávne známy verbálny útok na čiarovú rozhodkyňu Šino Curubučiovú

Dvadsaťosemročná rodáčka zo Saginawu v Michigane Serena Williamsová zatiaľ na južnej pologuli nezaváhala v žiadnom zo štyroch predchádzajúcich súbojov o titul. Ak získa svoj miestny piaty, osamie na čele historickej štatistiky počas tzv. otvorenej éry. Zatiaľ sa delí o prvú priečku s Margaret Courtovou, Evonne Goolagongovou-Cawleyovou, Steffi Grafovou a Monicou Selešovou. Zároveň by sa ako prvá v dejinách prehupla nad hranicu zárobku 30 miliónov USD tenisom počas kariéry.

V minulosti sa S. Williamsová presadzovala na medzinárodných otvorených majstrovstvách Austrálie zásadne v nepárnych rokoch – 2003, 2005, 2007 a 2009. Ak obháji trofej, nadviaže na double svojej krajanky Jennifer Capriatiovej zo sezón 2001 a 2002. Vo štvrťfinále proti Bieloruske Viktorii Azarenkovej sa Serena dostala zo skóre 4:6, 0:4. S premožiteľkou Daniely Hantuchovej z 3. kola Na Li má Američanka po štvrtku bilanciu 4:1, z toho 3:0 bez prerušenia. Úradujúca majsterka sveta WTA Tour z katarskej Dauhy potvrdila úspech 6:3, 7:6 (6) z ostatného duelu s Číňankou, ktorý sa konal vlani v Stanforde. Serena siaha na svoj 36. singlový titul, 26. na tvrdom povrchu, na ktorom by sa na historickej 6. priečke vyrovnala Martine Navrátilovej a Heninovej. Z aktívnych hráčok je na „harde“ na tom lepšie len Clijstersová (27).

Semifinalistka pekinských OH 2008 Na Li si napriek neúspechu posunula o jedno kolo svoj doterajší rekord z „majors“ v podobe štvrťfinálovej účasti vo Wimbledone 2006 a na US Open 2009. Teraz v 2. kole utiekla Maďarke Ágnes Szávayovej z dvoch mečbalov. Sedemnástka renkingu sa k 1. februáru premiérovo posunie do Top 10, presne na 10. pozíciu. Osemfinálový triumf Číňanky nad Dánkou Caroline Wozniackou priniesol istotu, že S. Williamsová zostane na vrchole hodnotenia aj po Australian Open 2010. Držiteľka dvoch primátov z hlavnej profesionálnej úrovne Na Li vlani v Melbourne Parku absentovala pre zranenie pravého kolena. Číňanka mala vo štvrtok možnosť stať sa siedmou hráčkou v histórii, ktorá zdolá obe Williamsové na jednom turnaji. Priamo na adrese Batman Avenue sa to v sezóne 2001 podarilo Švajčiarke Martine Hingisovej. Ako je známe od stredy, ani Serena a Venus nehodlajú budúci týždeň hrať vo Fed Cupe.

„Samozrejme, že som sklamaná z prehry, ale zároveň si myslím, že dnešok nebol pre mňa dňom z najhorších. Hrala som totiž dobre, akurát to nestačilo,“ podotkla Na Li a dodala: „Na tento rok som si stanovila výkonnostný cieľ v podobe prieniku do Top 10. Ešte je len január a už som túto métu dosiahla, takže na rad prichádza prvá päťka rebríčka. Krok za krokom.“

Miestna šampiónka zo sezóny 2004 Heninová najpresvedčivejšou finalistkou od roku 1982

Dvadsaťsedemročná rodáčka z Liége Heninová, ktorá v máji 2008 – napokon len dočasne – oznámila ukončenie svojej kariéry pre stratu motivácie, urobila so semifinalistkou Wimbledonu 2008 Ťie Čeng rýchly proces. Najkratší v celej tohtoročnej hlavnej súťaži a najpresvedčivejší miestny semifinálový od sezóny 1982, keď Chris Evertová prekonala Andreu Jaegerovú takisto 6:1, 6:0.

Ázijská hráčka si v stredu podržala vstupný servis na 30, to však napokon bolo z jej strany výsledkovo všetko a herne toho nepredviedla oveľa viac. Vo vstupnom sete dala jeden „winner“, v druhom dva.

Vrtká Belgičanka nastrieľala o 20 víťazných úderov viac a na fiftíny dominovala dokonca až rozdielom tridsiatich (54:24). Po svojom prvom podaní sa neradovala len trikrát za celý zápas a zvládla 10 z 13 zákrokov pri sieti. Zverenkyňa Carlosa Rodrígueza zužitkovala 6 z 11 brejkbalov, súperka ani jeden z troch. Heninová si ako returnujúca pripísala takmer dve tretiny loptičiek (28 zo 43) a dokonca mala pri svojom ofenzívnom prístupe aj istejšiu ruku (14:15 na nevynútené chyby). V bilancii zo vzájomných duelov s o rok mladšou Čeng zvýšila na 1:0. V roku 2005 na „harde“ v Toronte zvíťazila 6:2, 6:4. Tento rok má na konte 10 úspechov, vo finále v Brisbane podľahla krajanke Clijstersovej z dvoch mečbalov.

„Je to môj prvý grandslamový turnaj po návrate a hneď finále. O niečom takomto som ani len nesnívala,“ rozplývala sa Heninová a pokračovala: „Som rada, že vo finále budem hrať práve proti Serene. Ak chcem totiž získať ďalší vrcholný úspech, musím zdolať najlepšiu tenistku sveta. Príťažlivejšej výzvy niet.“

Víťazka 41 turnajov Heninová akoby si v semifinále chcela dopriať oddych po viacerých fyzicky i mentálne vyčerpávajúcich predchádzajúcich vystúpeniach v Melbourne Parku. V 2. kole proti päťke Jelene Dementievovej z Ruska (7:5, 7:6 /6/) vymazala vo vstupnom dejstve dva setbaly a v druhom aj cez setbal zvládla obrat z 2:4. V 3. kole sa proti ďalšej členke „zbornej“ Alise Klejbanovovej dostala zo stavu 3:6, 1:3. V osemfinále proti krajanke Yanine Wickmayerovej odvrátila v otváracom sete ako podávajúca v dvanástom geme tri setbaly a napokon triumfovala 7:6 (3), 1:6, 6:3. Vo štvrťfinále proti Ruske Nade Petrovovej bola v druhom sete dolu o dva brejky, zvíťazila 7:6 (3), 7:5.

Sedemnásobná grandslamová šampiónka Heninová (na ďalší primát čaká od US Open 2007) neuspela vo vrcholných finále štyrikrát, naposledy na US Open 2006 proti Marii Šarapovovej. Práve tejto Ruske podľahla na adrese Batman Avenue predvlani vo štvrťfinále (4:6, 0:6), čím sa jej vtedajšia úctyhodná séria jednotlivých úspechov uzavrela na hodnote 32. Minulý rok Belgičanka v Austrálii ani inde nehrala, tri sezóny dozadu chýbala na južnej pologuli pre rozvod s manželom Pierrom-Yvesom Hardennom. V Melbourne ťahala v súboji o titul za kratší koniec v roku 2006, keď inej majiteľke učebnicového jednoručného bekhendu Amélie Mauresmovej z Francúzka podľahla vinou žalúdočných problémov (1:6, 0:2 – skreč).

Ak dvojnásobná majsterka sveta WTA Tour Heninová získa trofej, posunie sa po treťom absolvovanom turnaji (dva jej na hodnotenie nestačia) prinajhoršom do Top 25 aj v prípade nasledujúcej prehry v 1. kole kdekoľvek. V prípade sobotňajšieho neúspechu bude po splnení základnej podmienky troch štartov figurovať v Top 40 a nič by sa nezmenilo na fakte, že už teraz prekročí hranicu 20 miliónov USD zisku. Šampiónka si odnesie 2,1 milióna AUD, zdolaná polovicu. Víťazka dvoch „majors“ vo štvorhre Čeng sa dostala ponad 3 milióny USD.

„Mala som pocit, že Justine nezačala úplne najpresvedčivejšie. Škoda troch brejkbalov, ktorými som nedokázala vyrovnať na 2:2 hneď po strate vlastného podania. Od stavu 3:1 pre ňu totiž hrala súperka skvele a už mi nedala šancu dostať sa do zápasu,“ povzdychla si Ťie Čeng a uznala: „Myslela som si, že pohyb patrí k mojim prednostiam, ale ona dnes bola aj v tomto smere lepšia. Celkovo mi však postup do semifinále dodal veľa nadšenia a sebadôvery.“

Olympijská víťazka z Atén 2004 Heninová, samozrejme, svojím comebackom pripomenula vlaňajšiu newyorskú spanilú jazdu Clijstersovej – dosiaľ jedinej majiteľky voľnej karty, ktorá dosiahla až na grandslamový triumf. Len tri „wild cards“ boli aspoň v semifinále, okrem Belgičaniek práve Čeng predvlani na londýnskej tráve. Všetky štyri štvrtkové protagonistky majú 26 a viac rokov, predtým sa to naposledy pritrafilo na Roland Garros 1969. Pred Belgičankou sa ako nenasadená na AO dostala do finále práve S. Williamsová v roku 2007 a zvíťazila. Heninová budúci víkend nenastúpi v Pohári federácie v Poľsku.

Dvojhra žien – semifinále:

Serena Williamsová (1-USA) – Na Li (16-Čína) 7:6 (4), 7:6 (1) za 122 minút (58, 64)

Justine Heninová (Belg.) – Ťie Čeng (Čína) 6:1, 6:0 za 51 minút (27, 24)

SITA

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Chris EvertováJustine HeninováNa LiSerena WilliamsováŤie Čeng