Samopal v kuchynke a „lenivosť“ nás stála státisíce. Zoroslav Kollár po Borisovi zaostril na Budaja aj pokladníka (video)

Zoroslav Kollár
Zoroslav Kollár. Reprofoto: www.youtube.com.
Tento článok pre vás načítala AI.

Podnikateľ a právnik Zoroslav Kollár po sérii videí o Borisovi Kollárovi zaostril na exministra životného prostredia Jána Budaja. „Dostal zaujímavé materiály k osobe pána Budaja a jeho pokladníka počas jeho pôsobenia na envirorezorte a tá téma sa mi zapáčila,“ začína Zoroslav Kollár svoje rozprávanie.

Najprv hrdina, potom eštebák

V roku 1989, keď Zoroslav Kollár štrngal na námestí kľúčami, bol pre neho Budaj hrdina. „Potom sa však ukázalo, že ste eštebák,“ hovorí vo videu a Budaja označila za človeka, ktorý vystriedal takmer všetky politické strany, ktoré ho boli ochotné akceptovať.

„Nakoniec, po 30 rokoch snaženia, čo je skutočne sizyfovský výkon, sa z vás stal minister vo vláde, na ktorú občania Slovenska určite nikdy nezabudnú, ako prorocky povedal Igor Matovič,“ doplnil Zoroslav Kollár k pôsobeniu Budaja.

Matovičovu a Hegerovu vládu si podľa Zoroslava Kollára budú ľudia pamätať ako tú, ktorá priviedla Slovensko na pokraj štátneho bankrotu.

Najvymyslenejší slniečkársky odborník

Ako hovorí Zoroslav Kollár, pôsobenie Budaja na envirorezorte bolo zaujímavé. „Keď urobím rekapituláciu a hodnotenie vášho ministrovania, tak z vašej práce občania veľa úžitku nemajú,“ zhodnotil.

V prípade, ak sa vám nezobrazil zdieľaný obsah nad týmto textom kliknite sem

Nový minister životného prostredia Tomáš Taraba v statuse na sociálnej sieti uviedol, že po Budajovi zostalo približne 1900 nepodpísaných vecí.

„Sme vo fáze analyzovania všetkých prebratých diel a služieb, za ktoré boli vystavené faktúry a Budaj ich síce prebral, ale neuhradil, čím vznikli štátu z úrokov z omeškania škody veľkého rozsahu. Budaj bol ten najvymyslenejší slniečkársky odborník na scéne,“ napísal súčasný šéf envirorezortu.

Za Budajovho ministrovania sa podľa Zoroslava Kollára veci, ktoré patrili do jeho kompetencie, hýbali pomaly, zdĺhavo alebo vôbec.

Minister Budaj vraj nebol veľmi pracovitý a do práce chodil iba zriedka. Keď po ňom nastúpil minister úradníckej vlády a vošiel do jeho kancelárie, vraj mal pocit, akoby sa tam za ostatné tri roky ani minister neukázal,  hovorí Zoroslav Kollár.

Lenivosť Budaja pripravila štát o státisíce eur

Na prvý pohľad sa tak podľa Zoroslava Kollára zdá, že Budaj bol veľmi lenivý. Ale možno ste ani neboli taký lenivý a všetko bolo úplne inak,“ zamýšľa sa a priblížil dva príklady, kde štát prišiel o peniaze.

Prvou bola nepodpísaná faktúra spoločnosti Softip, ktorá dodala envirorezortu informačný systém. Služba bola poskytnutá, faktúry akceptované, ale ministerstvo životného prostredia ich nezaplatilo. Prečo? To nikto nevie. Asi bol minister lenivý podpísať pokyn na ich úhradu,“ priblížil Zoroslav Kollár.

Výsledkom bolo, že sa ministerstvo dostalo do omeškania a spoločnosť Softip si podľa Zoroslava Kollára domáhala ich úhrady súdnou cestou.

Na prvý pohľad z bezdôvodne vzniknutého omeškania s úhradou faktúr vznikol ministerstvu ďalší náklad, a to náklad na náhradu trov súdneho konania a najmä úrok z omeškania vo výške 9 percent ročne, čo spolu predstavuje približne 570-tisíc eur,“ tvrdí Zoroslav Kollár.

Avizuje, že na Budaja podá trestné oznámenie, ak OČTK nezačnú konať z úradnej povinnosti.

Nájdený samopal a ďalší prípad

Ďalší prípad, ktorý vo videu priblížil, by mohol podľa neho nahnevať aj priateľov pána Budaja z „bratislavskej kaviarne“, v ktorej sa všetci tvária, že sú tzv. zelení a progresívni.

Zoroslav Kollár priniesol aj tak trochu bulvárnu informáciu, že 11. augusta 2023 sa v kuchynke pri kancelárii ministra životného prostredia počas rannej porady našiel samopal. V ten deň to bolo nahlásené na políciu a účastníci porady boli vypovedať. Samopal pravdepodobne zanechal predchádzajúci minister, teda vy pán Budaj,“ tvrdí.

Keby sa niečo podobné podľa Zoroslava Kollára našlo po odchode napríklad pána Fica alebo iného nežiaduceho politika, tak by táto správa bola minimálne na CNN a možno aj v nejakej intergalaktickej televízii, keby existovala. A u vás je ticho. Bratislavská kaviareň má fakt výtlak,“ doplnil.

Nahnevaná „bratislavská kaviareň“

Zoroslav Kollár hovorí, že po Budajovi sa našlo síce veľa nedokončených a zanedbaných vecí, ale určite sa tešia jeho príbuzní. Konečne v jeseni vášho života ste zarobili skutočne veľký balík peňazí ako líder boja proti korupcii,“ uviedol s tým, že ani ľudia okolo Budaja sa nemajú na čo sťažovať. Dostanú priestor v druhej časti,“ avizuje Zoroslav Kollár.

Na začiatok spomenul iba pokladníka, pána Kaliského. Tento pán, jeho spolupáchatelia, prepáčte kamaráti, si zaslúžia osobitný priestor,“ hovorí Zoroslav Kollár. Myslí si, že poukázaním na všetky nie veľmi legálne aktivity počas pôsobenia Budaja na ministerstve, asi dosť nahnevá „bratislavskú kaviareň“.

Takže si už v žiadnej kaviarni radšej kávu nedám, v lepšom prípade by mi do tej kávy dali Guttalax, v horšom možno aj kyanid,“ vraví Zoroslav Kollár a na záver dodal, že Budajovi a Kaliskému odporúča prečítať si knihu Zločin a trest od ruského spisovateľa Dostojevského.

Na otázku Zoroslava Kollára z minulého videa, či sa sudca Kliment, Boris Kollár a Igor Matovič údajne stretávali v hoteli v Bratislave, nám ani jeden neodpovedal.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Ján BudajTomáš TarabaZoroslav Kollár
Firmy a inštitúcie MŽP Ministerstvo životného prostredia SR