Problémy samospráv, ktoré sa objavujú počas pandémie koronavírusu, majú dve hlavné príčiny – operatívne zvládanie mimoriadnej situácie a neistotu financovania samospráv do budúcnosti. V rozhovore pre agentúru SITA to uviedol predseda Združenia miest a obcí Slovenska (ZMOS) a primátor Liptovského Hrádku Branislav Tréger.
Viac o téme: Koronavírus
Zastavenie ekonomiky podľa Trégera spôsobilo problémy pri investíciách v rámci eurofondov, napríklad pri budovaní školských zariadení či zatepľovaní budov. Preto sa mnohé samosprávy dostali do časového sklzu pri dokončení vynaložených investícií hradených z eurofondov alebo z vlastných zdrojov.
Problémy s komunálnym odpadom
Predseda ZMOS-u uviedol, že okrem finančných problémov priniesla pandémia mestám a obciam aj problémy v oblasti odpadového hospodárstva.
Obyvatelia ostávajú doma, čo zvyšuje množstvo komunálneho odpadu, teda aj cyklickosť zvozu, zberu, likvidácie a uloženia odpadov, čo sa premieta do zvyšovania ekonomických nákladov samospráv.
Zrušené hromadné podujatia spravili škrt v kultúre samospráv, Tréger žiada o pomoc ministerku Milanovú
Dočasné uzatvorenie zberných dvorov a zastavenie aktivačných prác zároveň zvýšilo riziko zakladania čiernych skládok obyvateľmi. Ich odstraňovanie je pritom finančne náročné.
Samosprávy zaznamenali výpadky z príjmov
„Sledujeme aj výpadky z vlastných príjmov, napríklad z prenájmu priestorov, budov určených na kultúru či prenájmu športovísk. Rovnako v komunálnych podnikoch, ktoré na čas obmedzili svoju prevádzku. Dopravné podniky veľkých miest zmenili režim jázd. Samosprávy pristupujú k vypínaniu verejného osvetlenia, ktoré donedávna celú noc svietilo v 90 percentách miest a obcí. Samosprávy celkovo pristupujú k obmedzovaniu rozsahu verejných služieb,“ povedal Branislav Tréger.
Nárast výdavkov za rúška a dezinfekcie
Okrem skrátenia bežného režimu stránkových dní na úradoch a obmedzenia prevádzky sociálnych zariadení Tréger v súvislosti s koronavírusom eviduje aj postupný nárast výdavkov samospráv na financovanie distribúcie rúšok, dezinfekciu priestranstiev, budov a zariadení, distribúciu jedál, potravín a liekov ohrozeným skupinám.
„Hlavne v obciach sme videli, ako sa úrady na určitý moment zmenili na krajčírske dielne, v ktorých starostovia aj zamestnanci šili rúška,“ uviedol Tréger.
Koronavírus: Na Slovensku pribudlo päť nakazených, Matovič chce otvárať ďalšie obchody a pendleri prejdú aj bez testu (online)
Predseda ZMOS-u dodáva, že samosprávy sú pod tlakom neistoty ďalšieho ekonomického vývoja. Preto v súčasnosti zavádzajú úsporné opatrenia a obmedzujú svoje investičné zámery.
ZMOS je záujmovým združením právnických osôb, ktoré v súčasnosti združuje vyše 95 percent všetkých obcí na Slovensku. Organizácia so sídlom v Bratislave bola založená v roku 1990.