Samosprávy nedokážu efektívne čerpať eurofondy, Slovenský pozemkový fond im pre nedostatok ľudí blokuje žiadosti

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Michal Kaliňák
Predseda ZMOS Michal Kaliňák. Foto: SITA/Alexandra Čunderlíková
  • aktualizované 10. mája 15:40

Združenie miest a obcí Slovenska (ZMOS) apeluje na Slovenský pozemkový fond (SPF), aby zvýšil personálne kapacity. Pri vybavovaní žiadostí fond nestíha plniť zákonom stanovené lehoty.

Práve nedostatok kapacít a neexistujúce termíny hromadia problémy a nevôľu samospráv ísť do projektov, ktoré sú podmienené súhlasným stanoviskom fondu.

SPF brzdí čerpanie eurofondov

Posilnenie kapacít by prinieslo podporu v rozvoji samospráv aj zvýšené čerpanie eurofondov. Informoval o tom ústredný riaditeľ Kancelárie ZMOS Michal Kaliňák v tlačovej správe.

„Keďže členom Združenia miest a obcí Slovenska je takmer 96 percent miest a obcí, ktoré tiež pôsobia na úrovni 61 regionálnych združení, ZMOS disponuje nespočetným množstvom príkladov z prostredia miest a obcí. Tie sprevádzajú výrazne komplikácie v čerpaní súčasných eurofondov, aj v súvislosti s dlhými lehotami vybavovania ich požiadaviek na Slovenskom pozemkovom fonde. Bez majetkoprávneho vysporiadania pozemkov, a bez toho, aby s tými pozemkami, s ktorými disponuje Slovenský pozemkový fond mohli pomerne rýchlo pracovať samosprávy, nás čaká aj naďalej obmedzené čerpanie eurofondov na dôležité verejné investície na miestnej a regionálnej úrovni,“ uvádza Kaliňák.

Rýchlejšie schvaľovanie žiadostí

ZMOS preto apeluje na vedenie SPF, aby aj napriek pokročilému stavu prípravy nového programového obdobia, rokovalo s kompetentnými rezortmi s cieľom zrýchliť a zefektívniť vybavovanie agendy a požiadaviek zo strany miest a obcí.

A to s ministerstvom investícií o využití technickej pomoci z Programu Slovensko 2021-2027 a s ministerstvom pôdohospodárstva, ktoré je ústredným orgánom pre pozemkové úpravy v rámci Strategického plánu Spoločnej poľnohospodárskej politiky 2023-2027.

„Technická pomoc v rámci zdrojov EÚ nie je iba na reklamu a nákup propagačných materiálov, ale aj na to, aby správne nastavenie technickej stránky pomohlo oprávneným žiadateľom. A práve samosprávy sú jedným z oprávnených žiadateľov eurofondov na národnej i regionálnej úrovni a v konečnom dôsledku sú aj nositeľom čísla celkového čerpania eurofondov v krajine, a preto odstránenie tejto bariéry zo strany miest a obcí nemôže ostať bez povšimnutia,“ uzavrel Kaliňák.

30-tisíc nevybavených žiadostí

SPF uviedol, že pristupuje k vybavovaniu majetkovoprávnej agendy pre samosprávy s veľkou dôležitosťou. „Pre komunikáciu so starostami a primátormi boli prijatí dvaja manažéri. Ich úlohou je práve urýchľovanie potrebných prevodov pozemkov, ktoré samosprávy potrebujú na realizáciu projektov. V spolupráci s Ministerstvom financií SR navyšujeme potrebné kapacity referentov, ktorí budú určení na vybavovanie agendy pre Zväz miest a obcí Slovenska,“ informoval agentúru SITA Pavel Machava z oddelenia komunikácie SPF.

Minulé politické garnitúry mali podľa Machavu zanechať SPF v žalostnom stave. Súčasné vedenie malo zdediť fond s takmer 30-tisíc nevybavenými žiadosťami. Vyriešenie tejto tzv. spisovej zápchy je v súčasnosti najvyššou prioritou SPF.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Michal KaliňákPavel Machava
Firmy a inštitúcie Ministerstvo investícií regionálneho rozvoja a informatizácie SR MIRRIMPRV Ministerstvo pôdohospodárstva a rozvoja vidieka SRSlvoenský pozemkový fond (SPF)ZMOS Združenie miest a obcí Slovenska