SaS víta írske 'Áno' sobášom gejov, je nádejou pre Slovensko

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Výsledok írskeho referenda je nádejou pre Slovensko
Íri sa tešia z víťazstva. Silne katolícka krajina v piatkovom referende odsúhlasila uzákonenie možnosti uzatvárať manželstvá bez ohľadu na pohlavie. Dublin, 23. máj 2015. Foto: SITA/AP

BRATISLAVA 25. mája (WEBNOVINY) – Strana Sloboda a Solidarita (SaS) gratuluje k presvedčivému víťazstvu tolerancie a ľudskosti v Írsku. Jednoznačný výsledok svetovo prvého referenda o možnosti uzatvárať manželstvá osôb rovnakého pohlavia v silne katolíckom Írsku je podľa liberálov signálom, že nádej existuje aj na Slovensku.

„Oceňujem vyspelosť voličov, ktorí sa nedali pomýliť najmä netolerantnými náboženskými doktrínami a hlasovali za uzákonenie manželstiev medzi ľuďmi rovnakého pohlavia,“ vyslovil sa poslanec a tímlíder SaS pre osobné slobody Juraj Droba. Pripomenul, že Írsko je krajina, ktorej ústavu písal v roku 1922 budúci arcibiskup, a v ktorej ešte v sedemdesiatych rokoch platil zákaz antikoncepcie a homosexualita prestala byť trestným činom až v roku 1990.

Za 25 rokov došlo v Írsku spolu s hospodárskym rastom k obrovskému pokroku v oblasti ľudských práv i v sekularizácii štátu. Sobotné referendum malo podporu naprieč celým politickým spektrom a premiér Enda Kenny otvorene podporoval tých, ktorí hlasovali „za“, spresnil Droba.

SaS označilo nariekanie KDH za absurdné

„V tomto svetle nám nariekanie politikov KDH nad výsledkami írskeho referenda príde absurdné a smutné. SaS od začiatku konzistentne podporuje zrovnoprávnenie zväzkov osôb rovnakého pohlavia a bude sa aj naďalej usilovať o vytvorenie takej klímy v spoločnosti, ktorá túto zmenu umožní,“ konštatuje Droba. Bude predovšetkým v rukách mladšej generácie, či sa Írsko pre Slovensko stane inšpiráciou, dodáva.

Výsledok írskeho referenda je nádejou pre Slovensko
Foto: SITA/AP

Liberálov teší, že v západnom svete narastá vo verejnom diskurze váha tých, ktorí chápu, že ohrozením inštitúcie manželstva a partnerskej vernosti nie je legalizácia homosexuálnych manželstiev. „Naopak, rozšírenie manželstva aj na homosexuálne páry je dôležitý symbolický, ale aj praktický krok na upevnenie partnerskej vernosti a trvácnosti zväzkov,“ uzatvára Droba.

Výsledok ovplyvňuje podľa Figeľa prirodzenú rodinu

„Manželstvo v celej histórii našej civilizácie aj v rímskom práve, z ktorého vychádza naša a európska kultúra, bolo chápané a definované výlučne ako vzťah muža a ženy. Prirodzenosť človeka nemožno zmeniť politickou redefiníciou. Výsledok írskeho referenda vnímam ako ďalší krok na ceste k spochybňovaniu a oslabovaniu prirodzenej rodiny pod zásterkou moderných ľudských práv,“ reagoval na výsledky írskeho referenda predseda KDH Ján Figeľ.

Pravdu o človeku podľa neho nezmení ani ľudové hlasovanie. „O to viac bola dôležitá novela slovenskej ústavy o ochrane manželstva. Rodinné právo je kompetenciou členských štátov EÚ, preto írske rozhodnutie nemá právny vplyv na Slovensko,“ pripomenul líder kresťanských demokratov.

Výsledok írskeho referenda je nádejou pre Slovensko
Foto: SITA/AP

Slovenské národné stredisko pre ľudské práva (SNSĽP) sa vyjadrilo, že írske referendum pripomína slovenské rezervy v oblasti registrovaných partnerstiev. Ako informovalo stredisko agentúru SITA, výsledky referenda prijalo so záujmom. „Zároveň však pripomíname deklarovanú pripravenosť slovenských štátnych orgánov riešiť praktické problémy párov rovnakého pohlavia v bežnom živote, ku ktorej sa prihlásila vláda po neplatnom referende o rodine z februára tohto roku,“ píše sa vo vyhlásení.

„Zastupovanie sa v každodenných záležitostiach, ako je preberanie doporučenej pošty, prihlasovanie služieb spojených s bývaním, až po dedenie či právo na informácie týkajúce sa druhého z partnerov – toto všetko sú pre páry rovnakého pohlavia, ktoré spolu žijú, situácie, v ktorých na nich zákon nemyslí rovnako, ako na heterosexuálne páry,“ uviedol výkonný riaditeľ SNSĽP Marian Mesároš.

Výsledky írskeho referenda podľa neho ukázali, že prijatie právnej úpravy pre páry rovnakého pohlavia môže byť aj dôsledkom spoločenského konsenzu. „Chcem vyjadriť presvedčenie, že aj slovenská spoločnosť raz obdobný konsenzus dosiahne a ukáže sa ako tolerantná nielen ku gayom a lesbám, ale ku všetkým minoritným skupinám, ktoré v nej žijú,“ dodal pre agentúru SITA.

Výsledok írskeho referenda je nádejou pre Slovensko
Foto: SITA/AP

Naplnili sa očakávania o účasti

Požiadavka vážne sa zaoberať otázkou registrovaných partnerstiev je aj obsahom jedného z odporúčaní strediska pre ľudské práva pre vládu a parlament, ktoré stredisko uviedlo vo svojej výročnej správe o dodržiavaní ľudských práv z apríla tohto roku. Správa je zverejnená na stránke www.snslp.sk.

Íri v piatkovom referende podľa očakávaní odsúhlasili uzákonenie možnosti uzatvárať manželstvá bez ohľadu na pohlavie. Vyplýva to z neoficiálnych výsledkov plebiscitu po spočítaní takmer všetkých hlasov. Priebežné výsledky hovoria o viac ako 62-percentnej podpore pre návrh ústavnej zmeny, proti hlasovalo 37 percent. Naplnili sa aj očakávania o vysokej účasti. Svoje právo spomedzi viac ako troch miliónov voličov v tradične katolíckej krajine využilo takmer 65 percent z nich.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Enda KennyJán FigeľJuraj Droba
Firmy a inštitúcie KDH Kresťanskodemokratické hnutieSaS Sloboda a Solidarita