BRATISLAVA 16. marca (WEBNOVINY) – Vízia a stratégia rozvoja slovenskej spoločnosti do roku 2030 nie je politickým, ale vedeckým dokumentom, prízvukuje Slovenská akadémia vied. Na 580-stranovom materiáli pracovalo 160 odborníkov približne tri a pol roka. Projekt za takmer 90-tisíc eur si od SAV objednala vláda. Smer-SD však avizoval, že časť dokumentu použije vo svojom volebnom programe. Podľa riaditeľa Ekonomického ústavu SAV Milana Šikulu nejde o nahrávanie konkrétnej politickej strane. „Naopak, čím viac si tam všetky strany nájdu svoje, tým viac sa vytvára prienikový priestor pre konsenzus, ktorý pre reálne fungovanie a využitie stratégie je nesmierne dôležitý,“ uviedol na dnešnej tlačovej besede Šikula s tým, že v opačnom prípade zostane dokument kvalitným, ale nevyužitým dokumentom.
SAV sa považuje za apolitickú organizáciu. Podľa jej predsedu Jaromíra Pastoreka predstavitelia vlády otvorene povedali, že s niektorými časťami stratégie sa nevedia stotožniť. „Keby sme mali to tvrdé zadanie a boli by sme tvrdo kontrolovaní, verte mi, že tam bolo množstvo interných oponentúr a keby na tom trvali, dnes je to k ich obrazu,“ uviedol Pastorek. Podľa Šikulu sa SAV nedala ovplyvniť ani pri určovaní koncepcie práce. „Priority, ktoré sú formulované v samotnej stratégii, sú výsledkom našej analýzy a nášho snaženia,“ konštatoval Šikula. Peter Staněk z Ekonomického ústavu SAV je presvedčený, že pri odlišných štruktúrach ekonomík krajín EÚ nemožno zvoliť jednotnú stratégiu pre celú úniu. „Je potrebné mať národnú stratégiu,“ uviedol Staněk.
Dokument z dielne SAV je podľa jej predstaviteľov unikátny v tom, že v sebe spája víziu aj stratégiu. Jednotlivé javy neposudzuje individuálne, ale v kontexte. Šikula varuje, aby verejnosť nevnímala materiál ako finálny dokument. „Nie je to tak, že už máme stratégiu a netreba nič robiť, vyžaduje si to systematickú prácu. Po nejakom čase, keď sa prehĺbia a zovšeobecnia tie poznatky, bude treba v práci pokračovať,“ tvrdí Šikula. Vedci definovali v práci dva trendy – prechod do postindustriálnej fázy a trend kvality a udržateľnosti života. SAV vytipovala sedem kľúčových oblastí, ktoré budú určovať ďalší vývoj do budúcnosti: analýza a prognóza, ako sa bude uberať globálne prostredie; redefinícia funkcií štátu vzhľadom na decentralizáciu; konvergencia k úrovni vyspelých ekonomík; smerovanie k znalostnej ekonomike a spoločnosti; formovanie súdržnej spoločnosti a vytváranie predpokladov na dôstojný život všetkých občanov; zabezpečenie udržateľného a bezpečného rozvoja; regionálny a územný rozvoj Slovenska.
SITA