BRATISLAVA 24. októbra (WebNoviny.sk) – Poslanci Európskeho parlamentu v stredu schválili tri nariadenia reformujúce Schengenský informačný systém.
Ako ďalej agentúru SITA informoval tlačový atašé EP Ján Jakubov, v rámci zmeneného spôsobu fungovania majú do systému pribudnúť nové upozornenia na neznáme osoby, ktoré sú hľadané v súvislosti so závažnou trestnou činnosťou a terorizmom, povinnosť vnútroštátnych orgánov podeliť sa o detaily súvisiace s teroristickými trestnými činmi so všetkými členskými štátmi alebo preventívne upozornenia týkajúce sa detí, ktorým hrozí únos, a to najmä zo strany jedného z rodičov.
Rovnako majú byť do systému zavedené nové upozornenia týkajúce sa rozhodnutí o návrate, ktoré by mali uľahčiť členským štátom navrátenie občanov tretích krajín nezákonne sa zdržiavajúcich na území EÚ do krajín ich pôvodu.
Ochrana vonkajších hraníc
„Vítam, že EÚ berie vážne ochranu vonkajších hraníc únie v snahe zabrániť nelegálnej migrácii. Schengenský informačný systém je databáza, v ktorej si štáty vymieňajú informácie. Legislatíva bude lepšie chrániť ľudí pred hrozbami terorizmu a výmena sa taktiež dotkne občanov tretích krajín, ktorí podliehajú rozhodnutiu o návrate,“ uviedol v tejto súvislosti slovenský europoslanec Branislav Škripek.
Europoslanci rokovali o novej reforme dane z pridanej hodnoty, na výber mali dva návrhy
Podľa ďalšieho slovenského zástupcu v EP Ivana Štefanca je potrebné mať pod kontrolou všetky vstupy do Schengenského priestoru aj výstupy z neho nielen pre nelegálnu migráciu, ale aj pre predchádzanie kriminálnym aktivitám a terorizmu. „Preto vítam posilnenie informačného systému a zvýšenie ochrany našich občanov,“ dodal.
Záznamy uvidí aj Europol
V súčasnosti majú k Schengenskému informačnému systému prístup orgány pre kontrolu hraníc, polícia, ako aj colné, justičné a migračné orgány. Na základe novej legislatívy získa prístup ku všetkým upozorneniam a záznamom aj Europol. Prístup získa aj Európska agentúra pre pohraničnú a pobrežnú stráž, avšak iba k záznamom a upozorneniam, ktoré sa týkajú jej činnosti.
Lajčákovo ministerstvo sa prihovára za konštruktívny dialóg v spore Maďarska a Európskej únie
Schengenský informačný systém (SIS) bol vytvorený v roku 1995, po zrušení kontrol na vnútorných hraniciach schengenského priestoru. Vylepšená verzia systému, známa tiež pod skratkou SIS II, vznikla formálne v roku 2006, funkčná je však od roku 2013.
Aktuálny SIS využíva 30 krajín v celej Európe. V roku 2017 zaznamenal systém päť miliárd nahliadnutí zo strany vnútroštátnych orgánov.