Slovenské tenistky sú blízko finálového turnaja Fed Cupu, od postupu ich delí jedno víťazstvo

TENIS PF: Slovensko - Veľká Británia
Slovenská tenistka Anna Karolína Schmiedlová. Foto: Archívne, SITA/Martin Medňanský
  • aktualizované 7. februára 21:31

Slovensko je veľmi blízko k postupu na finálový turnaj Pohára federácie, ktorý sa v roku 2020 uskutoční v maďarskej Budapešti. V bratislavskom kvalifikačnom zápase proti Veľkej Británii vedie po prvom dni 2:0, na celkový triumf potrebuje získať už iba jeden bod.

Po Anne Karolíne Schmiedlovej a jej úspechu nad Heather Watsonovou 6:2, 6:3 uspela aj Viktória Kužmová, ktorá v druhej piatkovej dvojhre zdolala Harriet Dartovú po tuhom boji 6:7 (3), 6:3, 7:5. Rodáčka z Košíc si pripísala na konto svoje piate víťazstvo v prestížnej súťaži ženských tenisových družstiev.

„Viki vydrela víťazstvo a to ju môže naštartovať. Je dôležité, že to zvládla,“ povedal po piatku nehrajúci kapitán Sloveniek Matej Lipták pre RTVS a Kužmová doplnila: „Bolo to veľmi ťažké, pretože sa necítim veľmi dobre, som totiž prechladnutá.“

Tri premárnené setbaly

V prvom sete ani jedna z hráčok nepredviedla oslnivý výkon. V oboch prípadoch nevynútené chyby jasne prevažovali nad víťaznými údermi, aj preto sa tenistky prakticky nedostávali k brejkbalom.

Až v dvanástom geme prišli za stavu 6:5 šance Kužmovej, ale Slovenka premárnila všetky tri setbaly. V nasledujúcom tajbrejku jednoznačne vládla na kurte Dartová a po víťaznom bekhende po čiare ho vyhrala pomerom 7:3.

Ani druhý set dlho neponúkol prelomené podanie. Dartová za stavu 3:2 nepremenila tri brejkbalové šance a bol to práve šiesty „maratónsky“ gem, ktorý sa ukázal byť ako zlomový. Kužmová si dokázala s veľkými problémami udržať podanie a následne šnúrou troch gemov v rade získala druhé dejstvo na svoju stranu. Britská tenistka ukončila druhý set nepopulárnym spôsobom – dvojchybou.

Rozohraná Kužmová pokračovala v zlepšenom výkone aj v rozhodujúcom sete. Bola aktívnejšou hráčkou, hrala agresívne a na jej konto pribúdali víťazné údery. Rýchlo sa dostala do vedenia 3:0. Britka si potom vyžiadala čas na ošetrenie a dokázala sa vrátiť späť do zápasu.

Za nepriaznivého stavu 3:5 prelomila podanie slovenskej jednotky, pričom odvrátila aj jeden mečbal. Kužmová mala v nasledujúcom geme ďalšie štyri šance na ukončenie duelu, ale aj tie zostali nevyužité – 5:5. Napokon ju to však mrzieť nemuselo, pretože tretí set vyhrala Slovenka 7:5.

Schmiedlová vyrovnala bilanciu

Anna Karolína Schmiedlová vyrovnala svoju singlovú bilanciu v reprezentácii na deväť víťazstiev a deväť prehier. V celom zápase iba raz prišla o svoje podanie a predviedla jeden z najlepších výkonov v tejto sezóne. „Ani neviem slovami opísať, akú mám z tohto triumfu radosť,“ zneli jej prvé slová po triumfe.

Začiatok zápasu bol veľmi vyrovnaný. Úvodné štyri gemy trvali takmer pol hodinu a hneď tri sa museli rozhodovať až po zhode. Schmiedlová sa najmä vďaka chybám súperky dostala do vedenia 2:0, ale následne o svoj náskok prišla. Watsonová premenila v poradí šiesty brejkbal a vyrovnala skóre na 2:2.

Britka však nevyužila „momentum“ a pokračovala v nevýraznom výkone. Svedčí o tom jej 27 nevynútených chýb v prvom sete. Za stavu 5:2 podávala Schmiedlová na víťazstvo v úvodnom dejstve a hoci musela čeliť jednému brejkbalu súperky, napokon to dotiahla do víťazného konca.

Duel ukončila nevynútená chyba

Aj do druhého setu lepšie vstúpila slovenská zverenka Petra Hubera. Veľmi rýchlo viedla 2:0 a pri podaní súperky mala k dispozícii brejkbal. Ten však nevyužila a Watsonová napokon zastavila sériu prehraných gemov.

V ďalšom priebehu setu si obe hráčky držali svoje podania, až do stavu 5:3 z pohľadu slovenskej hráčky. Potom Watsonová podávala na udržanie sa v zápase, no tento tlak neuniesla. Celé stretnutie ukončila po 91 minútach nevynútenou chybou z forhendovej strany.

Sobotňajší program fedcupového stretnutia Slovensko – Veľká Británia otvorí o 16.00 h súboj tímových jednotiek, teda zápas medzi Viktóriou Kužmovou a Heather Watsonovou.

Potom je naplánovaný duel tímových dvojok a záverečná štvorhra, do ktorej nehrajúci kapitán domáceho tímu Matej Lipták predbežne nominoval Kužmovú a najskúsenejšiu členku tímu Magdalénu Rybárikovú.

Hlasy po zápasoch:

Anna Karolína Schmiedlová (hráčka SR): „Som šťastná, pretože som veľmi chcela vyhrať. Dlho som v Pohári federácie nevyhrala zápas, a tak som si priala, aby som mohla pomôcť tímu. Už na tréningoch som hrala veľmi dobre, no zápas je niečo iné. Nevedela som, čo môžem od seba čakať. Zo súperky som mala rešpekt a predpokladala som, že bude hrať podobne ako ja. Určite mi pomohla aj antuka a som spokojná s tým, že som diktovala tempo výmen. Asi to bol môj najlepší zápas v reprezentácii. Vždy chcem vyhrať, ocitnem sa síce pod tlakom, no dnes som to zvládla. Je to pre mňa veľmi dôležité.“

Heather Watsonová (hráčka Veľkej Británie): „Myslím si, že súperka hrala veľmi dobre. Absolvovali sme proti sebe už veľa zápasov, no dnes hrala asi najlepšie. Ja som nepredviedla úplne zlý výkon, ale v dlhých výmenách ma dokázala pretlačiť a bola lepšou hráčkou. Hoci je výsledok pomerne jasný, mala som dosť šancí, ktoré som však nevyužila. Myslím si, že by to bol určite iný zápas, pokiaľ by sa hralo na tvrdom povrchu alebo na tráve.“

Matej Lipták (nehrajúci kapitán SR): „Bol to brutálny zápas. Chvíľami sme sa nebavili iba o tenise, ale o tom, že život je aj o iných veciach. Snažili sme sa, aby nad tým zápasom príliš nepremýšľala. V tréningoch sa cítila lepšie, no presne takéto zápasy musí zvládať a dostávať sa z krízových situácii. Jej výkon nebol ideálny, ale verím, že jej môže len pomôcť. Myslím si, že počas celého zápasu bola lepšou hráčkou, ale ten tlak jej zväzoval ruky. Veľmi chcela vyhrať, je to úplne iné hrať za reprezentáciu ako na turnajoch. Uvidíme ako na tom bude zajtra.“