PRAHA 12. januára (WEBNOVINY) –
Minister Schwarzenberg rozladil prezidenta Klausa
Český prezident Václav Klaus sa nerád zmieruje s nátlakom, ktorý na vládu vyvíja koaličný partner TOP 09 pre európsku zmluvu o rozpočtovej únii. Najmä predsedovi strany Karlovi Schwarzenbergovi by sa malo povedať, že takto sa politika viesť nedá, povedal Klaus vo štvrtok pre Radiožurnál Českého rozhlasu.
„Ja, ako prezident republiky, sa nemôžem zmieriť s tým, aby sa jedna politická strana dvakrát za deň a pol vyhrážala odchodom z koalície: ak nebudú cirkevné reštitúcie a potom, ak nebude podpísaná európska zmluva. Jednoducho, takto sa politika robiť nedá a myslím si, že je to už potrebné povedať veľmi jasne strane TOP 09 a najmä pánovi Schwarzenbergovi,“ povedal Klaus a dodal, že obe témy sú ťažké a zložité a môžu viesť ku koaličným sporom.
Klausa rozladilo, že predseda TOP 09 a minister zahraničia Karel Schwarzenberg podľa štvrtkových médií trvá na tom, aby Česko podpísalo pripravovanú zmluvu o rozpočtovej únii.
Argumentuje pritom tým, že ČR je ekonomicky úplne závislá na EÚ, kam smeruje osemdesiat percent českého vývozu, a preto si nemôže dovoliť zostať mimo európskej politiky.
Ak premiér Petr Nečas novú zmluvu o rozpočtovej zodpovednosti nepodpíše, hrozí Schwarzenberg odchodom ministrov TOP 09 z vlády. Informoval o tom vo štvrtok český denník Lidové noviny (LN).
„Nebudem sedieť vo vláde, ktorá povedie Českú republiku mimo hlavného prúdu európskej integrácie. Je v našom bytostnom záujme sedieť pri stole a podieľať sa na zásadných rozhodnutiach, ktoré nás silno ovplyvňujú,“ povedal pre LN Schwarzenberg, ktorý je zároveň českým ministrom zahraničných vecí.
Denník pripomína, že premiér Nečas (ODS) sa zatiaľ k rozpočtovej únie stavia zdržanlivo a čaká na výslednú podobu rodiacej sa zmluvy.
Nová zmluva o rozpočtovej zodpovednosti v EÚ by mala nadobudnúť účinnosť k 1. januáru 2013. Vyplýva to z návrhu dokumentu, ktorý získala agentúra Reuters. Zmluva má zabezpečiť, aby štáty hospodárili so štrukturálne vyrovnanými rozpočtami. Má sa tiež sprísniť dohľad nad národnými rozpočtami a krajiny, ktoré porušujú rozpočtové pravidlá, by mali čeliť automatickým sankciám. Súčasťou novej zmluvy o rozpočtovej zodpovednosti v EÚ má byť klauzula o výnimke z povinnosti znižovať deficity verejných financií v čase hospodárskeho poklesu alebo v prípade iných mimoriadnych udalostí.
Na vytvorení záväzného paktu pre posilnenie rozpočtovej disciplíny a užšiu integráciu hospodárskych politík sa dohodli členské štáty EÚ minulý mesiac. K 17 štátom eurozóny sa na bruselskom summite pripojilo aj deväť z desiatich krajín EÚ, ktoré spoločnú európsku menu zatiaľ nepoužívajú. Účasť na rozpočtovej únii odmietla iba Veľká Británia.