- aktualizované 8. februára 15:39
Pri sčítaní obyvateľov domov a bytov bude definitívne možné uviesť dve národnosti. Predseda Štatistického úradu SR (ŠÚ SR) Alexander Ballek to uviedol v tlačovej správe, ktorú zaslala Jasmína Stauder, hovorkyňa pre sčítanie. Podľa Balleka nie je v súčasnom koncepte sčítania možné vykonávať zmeny tak krátko pred jeho začatím.
Kvalitný zber dát
„Najdôležitejšou úlohou ŠÚ SR je realizovať kvalitný a vyčerpávajúci zber údajov tak, aby politiky štátu mali k dispozícii objektívne dáta na ďalší rozvoj Slovenska. Naším cieľom je odbornosť, nie politizovanie témy. Ak je obyvateľ zneistený búrlivou diskusiou, je zber a kvalita dát, ktoré obyvateľ poskytne – ohrozený. Na to, aby obyvateľ pravdivo otázku (alebo otázky) vyplnil, musí mať dôveru, že jeho odpoveď pomôže právam národnostných menšín v SR,“ uviedol Ballek.
Ministerstvo kultúry je za zachovanie možnosti prihlásiť sa k dvom národnostiam v sčítaní obyvateľov
Ministerka kultúry Natália Milanová (OĽaNO) ocenila, že pri rozhodnutí o počte národností prevážil názor odborníkov, ktorí sa verejne zastali možnosti, aby ľudia mohli pri sčítaní uvádzať dve národnosti.
Lepšie nastavenie kultúry
„Nakoniec, viacero krajín EÚ takú možnosť má a je to v súlade s odporúčaniami Rámcového dohovoru na ochranu národnostných menšín, Európskou chartou regionálnych alebo menšinových jazykov a Dohovoru OSN o odstránení diskriminácie,“ napísala Milanová vo svojom profile na sociálnej sieti.
Možnosť uviesť druhú národnosť podľa nej navyše pomôže zmapovať skutočnú situáciu na Slovensku v oblasti menšín a lepšie tak nastaviť podporu ich kultúry.
Ombudsmanka Patakyová nesúhlasí s odstránením druhej národnosti pri sčítaní obyvateľov
Na informáciu o ponechaní možnosti uviesť pri sčítaní dve národnosti reagovala na sociálnej sieti aj splnomocnenkyňa vlády SR pre rómske komunity Andrea Bučková. Ako uviedla, verí, že pri rozhodnutí ŠÚ SR zavážali aj zásadné pripomienky, ktoré jej úrad uplatnil v medzirezortnom pripomienkovom konaní.
Každý sa môže slobodne rozhodnúť
„Áno, každý má právo sa slobodne rozhodovať o svojej národnosti a som rada, že žijem v krajine, ktorá nám to dovoľuje a záleží jej na rozvoji a právach národnostných menšín,“ napísala vo svojom profile.
Splnomocnenec vlády SR pre národnostné menšiny László Bukovszky víta rozhodnutie aj odôvodnenie ŠÚ SR, v ktorom uznali, že odbornosť zvíťazila nad politikou.
Koaliční poslanci sa búria, nepáči sa im vypustenie druhej národnosti pri sčítaní obyvateľov
„Som presvedčený, že dve otázky môžu pomôcť národnostným menšinám pri presadzovaní ich práv a tiež tomu, aby sme dostali presnejší obraz o etnicite obyvateľstva Slovenska. Z pozície splnomocnenca sa pripájam k iniciatíve štatistického úradu týkajúcej sa posilnenia kampane v otázkach o národnosti, a preto úrad splnomocnenca bude v tejto súvislosti maximálne nápomocný,“ zdôraznil Bukovszky.
Pripomienky mala aj ombudsmanka
Zásadnú pripomienku do medzirezortného pripomienkového konania zaslala aj verejná ochrankyňa práv Mária Patakyová. Zásah do možnosti prihlásiť sa k niektorej z menšín totiž považovala za neakceptovateľný z hľadiska práv menšín. Rozhodnutie ŠÚ SR o ponechaní možnosti uvádzať pri sčítaní dve národnosti preto uvítala.
Ombudsmanka Patakyová nesúhlasí s odstránením druhej národnosti pri sčítaní obyvateľov
„Vítam, že v sčítaní obyvateľstva ostane zachovaná táto možnosť, pretože som presvedčená, že prispeje k reálnejšiemu obrazu o zložení našej spoločnosti a umožní ľuďom komplexne identifikovať svoju identitu,“ uviedla vo svojom profile na sociálnej sieti Patakyová.
Treba zdôrazňovať prospešnosť sčítania
Splnomocnenec dodal, že v nasledujúcich dňoch je potrebné menšinám, ako aj celej spoločnosti zdôrazňovať prospešnosť sčítania obyvateľov, „aby sme dostali korektné a pre menšinové práva nevyhnutné dáta.“
Výhrady voči uvádzaniu dvoch národností v sčítaní obyvateľov vyjadril poslanec Juraj Gyimesi (OĽaNO), ktorý chcel, aby bola v sčítaní možnosť vyznačiť len jednu národnosť. Možnosť voľby druhej národnosti sa podľa neho vložila do sčítacieho hárku „nenápadne“. Možnosti uviesť pri sčítaní dve národnosti sa však zastali odborníci, rezort kultúry či verejná ochrankyňa práv Mária Patakyová.