BRATISLAVA 9. októbra (WEBNOVINY) – Ministerstvo zdravotníctva (MZ) v procese výberu prevádzkovateľa záchranárskych vrtuľníkov pre stanice v Bratislave a Trenčíne pochybilo.
Vyhlásil to podpredseda SDKÚ-DS Viliam Novotný po poslaneckom prieskume na pôde rezortu. Strana SDKÚ-DS bude podľa neho iniciovať mimoriadnu chôdzu na vyslovenie nedôvery ministerke zdravotníctva Zuzany Zvolenskej pre zanedbanie povinností jej rezortu.
Prieskum na MZ iniciovali opoziční poslanci, aby zistili, prečo spomínané stanice zostali päť dní bez licencie.
Podľa Novotného tým, že rezort meškal s vydaním povolenia, hrubo zanedbal svoje povinnosti. Poslanec to vníma ako nekompetentnosť ministerstva, pričom nevylučuje ani to, že v tendri mohli svoju úlohu zohrávať aj ekonomické záujmy. „Záchranári naprieč celým Slovenskom si šepkajú o tom, kto asi mohol byť ten druhý uchádzač a že tam išlo o nejaké ekonomické záujmy,“ uviedol Novotný, s tým, že postup rezortu len tieto pochybnosti stupňuje.
Rozhodovanie o licenciách sa predĺžilo
O stanice sa uchádzala spoločnosť Air-Transport Europe, spol. s.r.o., ktorá nakoniec licencie získala, druhým záujemcom bol EHC service s.r.o.
Rozhodovanie o povoleniach pre stanice v Bratislave a Trenčíne sa predĺžilo, nakoľko výberová komisia vyzvala EHC service, aby dodatočne doplnil certifikát EMS (Emergency medical services). Zo zákona dostal na to 30 dní. Tento dokument nebol súčasťou podmienok výberového konania, čo prízvukoval i Novotný.
Podľa poslanca NR SR Richarda Rašiho (Smer-SD) išlo o novú skutočnosť, s ktorou sa nepočítalo.
Otázkou tak podľa neho je, či sa certifikát do budúcnosti doplní do podmienok. Opoziční poslanci, ktorí sa prieskumu zúčastnili, však namietajú najmä to, že deviateho septembra bol dokument už na MZ, a aj napriek tomu, že 11. septembra mali vypršať licencie, výberová komisia zasadla až 16. septembra.
Raši však kontruje, že zákonná lehota na doplnenie certifikátu uplynula až 13. septembra a ak by ministerstvo konalo ešte pred týmto dátumom, porušilo by zákon. „Keby komisia rozhodla skôr, poruší právo uchádzača podľa zákona,“ vyhlásil Raši.
Sulík pripomína tragickú nehodu
Opoziční poslanci trvajú na tom, že meškajúce licencie sú politickou zodpovednosťou Zvolenskej.
Podľa predsedu SaS Richarda Sulíka bola súťaž síce vyhlásená pomerne skoro, avšak úradníci si dávali načas. „Dva týždne im trvalo, pokiaľ vôbec komisia zasadla, ďalšie dva týždne pokiaľ bolo ústne počutie, ďalší mesiac, pokiaľ išli to nejak vyhodnocovať,“ uviedol Sulík.
Za najväčšie zlyhanie úradníkov však označil práve deviaty september. Ako uviedol, ani dva dni pred vypršaním licencie sa nikam neponáhľali, ale dali si týždeň čas. Raši podotkol, že členovia komisie nie sú len z radov zamestnancov ministerstva zdravotníctva, ale sú medzi nimi aj odborníci.
Podľa Sulíka päťdňové vákuum nemalo nastať, pripomína i tragickú dopravnú nehodu, ktorá sa stala dva dni po vypršaní licencií na Záhorí.
Ministerka nevidí dôvod na svoje odvolanie
Prípad už prešetruje Úrad pred dohľad nad zdravotnou starostlivosťou (ÚDZS). Poslanec Vladimír Baláž (Smer-SD) odmieta, aby sa tragická nehoda spájala s tendrom na záchranárske vrtuľníky, podľa neho je to neseriózne.
„Na to, aby sme zistili, čo sa presne stalo, je predsa Úrad pred dohľad nad zdravotnou starostlivosťou, ktorý koná a ktorý nám dá k tomu presné informácie,“ uviedol Baláž.
Poslanci za stranu Smer-SD na rozdiel od svojich opozičných kolegov po prieskume na MZ skonštatovali, že výberové konanie bolo v poriadku. Rovnako to zhodnotila i samotná ministerka zdravotníctva.
Trvá na tom, že pri tendri sa postupovalo v súlade s platnou legislatívou, a preto žiadny dôvod na odvolanie nevidí. K údajným ekonomickým záujmom uchádzača, ktorý ani nebol úspešný v tomto výberovom konaní, dodala, že „sa asi zvolebnieva“.