SDKÚ neurobila žiaden zásadný krok v emisnej kauze

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať

BRATISLAVA 21. septembra (WEBNOVINY) – Opozičná parlamentná strana SDKÚ-DS svojou dnešnou návštevou na Generálnej prokuratúre SR neurobila žiaden zásadný krok, ktorým by sa reálne pomohlo pri riešení emisnej kauzy. Uviedol to v stanovisku za vicepremiéra SR Dušana Čaploviča (Smer-SD) jeho hovorca Michal Kaliňák k podnetu, ktorý dnes podali poslanci Národnej rady SR za SDKÚ-DS u generálneho prokurátora. Poslanci chcú, aby generálny prokurátor dal súdne zrušiť zmluvu o predaji emisií medzi Ministerstvom životného prostredia SR a americkou firmou Interblue Group. „Predstavitelia strany neurobili nič iné, len požiadali o to, čo už prokuratúra mohla urobiť aj bez ich podnetu. SDKÚ-DS dnes ukázala, že nemá ani o jedinú informáciu viac, ako sú doposiaľ verejne známe údaje vyplývajúce zo zmluvy,“ uvádza Kaliňák v stanovisku.

Ako ďalej uvádza Kaliňák, poverený minister životného prostredia Čaplovič veľmi striktne odmieta tvrdenia, že by mal on, alebo strana Smer-SD záujem zamiesť kauzu pod koberec. „Toto tvrdenie predsedu SDKÚ-DS Mikuláša Dzurindu je úplným nezmyslom a bezbrehým populizmom,“ konštatuje Kaliňák v Čaplovičovom mene.

Čaplovič po prevzatí envirorezortu z rúk koaličnej SNS poveril štátneho tajomníka Miloslava Šebeka, aby spätne vyriešil ďalšie zmluvné vzťahy so spoločnosťou Interblue Group. „Vicepremiér verí, že intenzívne rokovania štátneho tajomníka prinesú pozitívne výsledky, ktorými bude ochrana hospodárskych záujmov SR a verejných záujmov rezortu životného prostredia,“ uviedol Kaliňák. Podľa neho v prípade, že Čaplovič bude disponovať informáciami, že pri tejto i iných kauzách mohol niektorý z predstaviteľov rezortu porušiť zákon, bezodkladne podá podnet orgánom činným v trestnom konaní.

Poslanci Národnej rady SR za SDKÚ-DS Mikuláš Dzurinda, Lucia Žitňanská a Pavol Frešo dnes dopoludnia odovzdali generálnemu prokurátorovi Dobroslavovi Trnkovi podanie na zrušenie zmluvy o predaji 50 miliónov ton voľných emisných kvót. Podľa Žitňanskej vo veci vidia porušenie niektorých zákonov. „Ministri nekonali vo verejnom záujme, čím sa zaviazali vo svojom sľube a k čomu ich zaväzuje aj zákon o predchádzaní konfliktu záujmov. My vidíme porušenia zákona o správe majetku štátu a zákona o rozpočtových pravidlách, ktoré hovoria o tom, že štátne orgány sú povinné hospodárne nakladať s majetkom SR,“ vysvetlila dnes Žitňanská. Poslanci využili možnosť slovenského právneho poriadku, že žalobu vo verejnom záujme za štát môže podať prokuratúra. „Preto sme podali podnet a teraz je na prokurátorovi, či žalobu podá, alebo nie,“ dodala poslankyňa.

SITA

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Lucia ŽitňanskáMichal KaliňákMikuláš DzurindaPavol Frešo