Príčiny toho, že sa u nás zatiaľ udomácnilo len niekoľko stoviek montovaných domov, majú širšie súvislosti. „Treba ich hľadať v konzervatívnosti a predsudkoch verejnosti v kombinácii so všeobecne vnímanými omylmi o ideálnych vlastnostiach murovaných konštrukcií či nemožnosti dispozičných zmien,“ uviedol obchodný riaditeľ spoločnosti Canaba Ing. Pavel Herclík. Mnohí si pojem montovaný dávajú do súvislostí s významom slov provizórny, menej odolný či dočasný. Na príklade západných krajín, v ktorých montované domy bezpečne slúžia už desiatky rokov rakúskym, nemeckým, švédskym, americkým či fínskym rodinám, vidno, že toto tvrdenie nie je pravdivé. Sendvičové konštrukcie montovaných domov spĺňajú všetky kritériá, ktoré stanovujú technické normy – statické, tepelno- a zvukovo-izolačné, protipožiarne a iné. Rýchla výstavba a s tým spojená úspora času a peňazí, racionálna a šetrná prevádzka – to sú len niektoré z výhod. A napriek tomu to majú na stavebnom trhu montované domy oveľa ťažšie ako murované. Za niečo môžu predsudky, za niečo nedostatočná informovanosť a podľa Ing. Branislava Orolína z firmy BIEN-HAUS treba príčiny hľadať aj v ochote Slovákov stavať svojpomocne, hoci aj niekoľko rokov. Aj preto dávajú prednosť murovaným domom.
Masívne a ľahké konštrukcie
V rámci montovaných domov v zásade rozlišujeme dva základné typy: masívne konštrukcie na báze betónu a ľahké konštrukcie na báze dreva. V rámci týchto skupín sa ešte ďalej delia – podľa zloženia konštrukcie a použitých materiálov. Prvý typ sa vyrába z veľkoplošných betónových dielcov s fasádnym izolačným systémom. Výhodami sú rýchlosť, vysoká pevnosť a statická odolnosť konštrukcie, ako aj vhodný pomer tepelno- a zvukovoizolačných vlastností. Takýto dom sa navonok aj vo vnútri správa ako murovaný. Nevýhodou je v tomto prípade technicky náročnejšia montáž domu, ktorú nemožno vykonať svojpomocne, ale je nevyhnutné použiť ťažkú techniku a skúsený tím odborníkov. Napriek tomu, že technológie pokročili, si väčšia časť laikov spája technický termín „panel“ s prefabrikovanou výstavbou sídlisk v nedávnej minulosti. Dnešné masívne betónové panely v porovnaní so svojimi predchodcami však majú lepšie tepelnoizolačné a akumulačné vlastnosti a nezaťažujú životné prostredie.
Celý článok spolu so siedmimi dôvodmi, prečo si vybrať montovaný dom si môžete prečítať na: https://www.asb.sk/architektura/stavby-a-budovy/nizkoenergeticke/7-dovodov-pre-montovany-dom-4673.html