PRAHA 11. júna (WEBNOVINY) – Niektoré ekonomiky, ktoré prijmú euro, sú ako ľudia, ktorí sa radšej zvezú taxíkom, ako by mali šoférovať vlastné auto. Tvrdí to šéf Českej národnej banky (ČNB) Miroslav Singer.
Česi vidia euro krajine najskôr v roku 2019
Ako dodal, jeho krajina by mala prijať spoločnú európsku menu iba v prípade, ak to bude výhodné pre obe strany. Za najskorší možný termín prijatia eura v Českej republike aj vzhľadom na všetky technické požiadavky označil rok 2019.
„Taxi alebo auto. Je to vždy otázne, či si myslím, že viem šoférovať, alebo nie. A z toho vyplýva aj ochota nechať šoférovať niekoho iného,“ prirovnal rozhodovanie o vstupe do eurozóny k šoférovaniu Singer.
Česi sú pritom doteraz voči prijatiu eura zdržanliví a väčšina obyvateľov je proti. Predchádzajúci euroskeptický kabinet a vedenie centrálnej banky nemali ochotu prihlásiť sa k vstupu do eurozóny s tým, že udržanie koruny a suverénnej menovej politiky pomáhalo brániť krajinu počas globálnej ekonomickej krízy.
Pre malé krajiny je eurozóna výhodou
Singer však pripúšťa, že vstup do eurozóny má pre menšie krajiny výhody. Tak ako v prípade bývalého českého federatívneho partnera Slovenska, ktoré tak podľa neho získalo vyššiu ochranu medzi veľkými členmi eurozóny a znížilo volatilitu meny. Okrem Čechov však v rámci regiónu zostávajú mimo eurozónu stále aj Poliaci, Maďari, Rumuni a Bulhari.
Diskusia o spoločnej mene sa v Českej republike oživila tento rok, keď prezident Miloš Zeman volá po rýchlom vstupe krajiny do eurozóny. Predseda vlády Bohuslav Sobotka podobne tvrdí, že Česká republika by z prijatia eura profitovala.
Väčšina Čechov eurozónu nechce
Jeho vláda však termín prijatia zatiaľ nestanovila. Dôvodom je odmietavý postoj koaličného partnera, strany ANO vedenej ministrom financií Andrejom Babišom. Babiš totiž navrhuje o prijatí eura referendum počas parlamentných volieb v roku 2017.
Singer odmietol povedať, či by Česi mali zostať pri korune alebo prijať euro. Rozhodnutie vstúpiť do eurozóny, ku ktorému sa Česká republika zaviazala pri svojom vstupe do únie v roku 2014, leží totiž viac na vláde, ako na centrálnej banke.
Česi však patria medzi najväčších oponentov spoločnej meny, keď podľa májového prieskumu CVVM je až 69 percent obyvateľov proti. Iba 24 percent Čechov členstvo v eurozóne podporuje.