Šéf Váhostavu sa chystá na banky, firme hrozí likvidácia

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Váhostav
Foto: Ilustračné, SITA/Robert Tappert

BRATISLAVA 21. apríla (WEBNOVINY) – Generálny riaditeľ stavebnej spoločnosti Váhostav – SK, a.s. (Váhostav) Marián Moravčík sa postupne stretne s bankami, ktoré poskytujú prevádzkové financovanie firmy. „Cieľom je informovať ich o aktuálnej situácii v spoločnosti a rovnako diskutovať aj o návrhoch, o ktorých má v týchto dňoch rokovať parlament,“ informoval v pondelok agentúru SITA hovorca Váhostavu Tomáš Halán. (VIAC O ROKOVANÍ V PARLAMENTE NÁJDETE TU.)

Váhostavu hrozí likvidácia

Moravčík ešte v nedeľu vyhlásil, že v prípade predĺženia reštrukturalizácie sa Váhostav môže dostať do konkurzu. Firma so súčasným obratovým kapitálom, ktorý má k dispozícii, podľa riaditeľa nie je schopná plniť svoje zmluvné vzťahy. „V prípade, že by sme predĺžili reštrukturalizačný proces, bude to pre firmu likvidačné,“ zareagoval Moravčík na zámer vlády prerušiť reštrukturalizáciu Váhostavu. (VIAC V TOMTO ČLÁNKU.)

Ak by sa nepodarilo udržať počet zamestnancov a banky by počas prerušenia procesu odpisovania dlhov zastavili financovanie spoločnosti, Moravčík chce navrhnúť predstavenstvu, aby požiadalo súd o vyhlásenie konkurzu. V prípade, že Váhostav napokon skončí v konkurze, môže byť ohrozené dokončenie výstavby troch diaľničných úsekov v tomto roku a 1500 zamestnancov.

Vláda chce po nátlaku opozície a veriteľov zmeny

Vláda plánuje zmeniť podmienky výberu správcov, ktorých by už nemali navrhovať firmy v reštrukturalizácii, a zároveň chce posilniť práva nezabezpečených veriteľov vo veriteľských výboroch. Vláda plánuje tieto zmeny prijať predtým, ako sa uskutoční schôdza veriteľov Váhostavu, ktorá má rozhodnúť o reštrukturalizačnom pláne spoločnosti 30. apríla.

Z celkových pohľadávok, ktoré si nepodmienení nepodriadení nezabezpečení veritelia prihlásili do reštrukturalizácie Váhostavu, je podľa spoločnosti 51,4 milióna eur z obchodného styku. „Väčšina z nich vznikla pri výstavbe dvoch diaľničných stavieb – D1 Dubná Skala – Turany a D1 Jánovce – Jablonov, I. úsek,“ uviedol Halán.

Váhostav chce z dlhu voči svojim nezabezpečeným dodávateľom vo výške 104,7 milióna eur zaplatiť iba 15,7 milióna eur, teda 15 percent za päť rokov. Spoločnosť má všetkým veriteľom, vrátane bánk, splatiť spolu takmer 44 miliónov eur, teda 32,30 percenta zo záväzkov 136 miliónov eur, pričom bankám by mala pohľadávky zaplatiť v plnej výške.

Dve možnosti pre veriteľov

Vláda po nátlaku opozície a médií navrhla zmeny v uspokojovaní veriteľov. Veritelia by po novom mali nárok na zaplatenie zvyšného objemu svojich pohľadávok do výšky 100 percent aj po skončení reštrukturalizácie firiem. A to z ich budúcich ziskov alebo iných príjmov, čo však môže trvať roky.

Druhou a rýchlejšou možnosťou bude, že štátna Slovenská záručná a rozvojová banka by mala odkupovať pohľadávky veriteľov za 50 percent (pôvodne 40 percent) ich hodnoty predbežne do konca tohto roka.

Parlament v utorok pokračuje v mimoriadnom zasadnutí o návrhu na skrátené legislatívne konanie o novele Obchodného zákonníka a zmenách v súvisiacich ďalších jedenástich zákonoch, napríklad v zákone o konkurze a reštrukturalizácii.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Marián Moravčík
Firmy a inštitúcie Váhostav - SK