Generálny riaditeľ Svetovej zdravotníckej organizácie (WHO) Tedros Adhanom Ghebreyesus poprel obvinenie etiópskej vlády, že nabáda susedné štáty, aby rebelujúcej vláde v etiópskom regióne Tigray pomohli so zbraňami a ďalšou podporou.
Šéf etiópskej armády, generál Birhanu Jula Gelalcha, v stredu uviedol, že Ghebreyesus vyzval nemenovaných susedov, aby sa postavili proti vojne a Ľudovému oslobodzovaciemu frontu Tigray (TPLF) dodali zbrane. Tvrdenia však nepodložil žiadnymi dôkazmi.
„Existujú správy naznačujúce, že sa v tejto situácii staviam na jednu stranu. Nie je to pravda a chcem povedať, že som len na strane mieru. Moje srdce bije pre môj domov – Etiópiu,“ povedal 55-ročný Ghebreyesus, ktorý sa narodil v súčasnom eritrejskom hlavnom meste Asmara.
Ozbrojené strety v Etiópii
TPLF a etiópske federálne sily sa pred dvomi týždňami dostali do ozbrojených stretov po tom, čo etiópsky premiér Abiy Ahmed, inak držiteľ Nobelovej ceny za mier, obvinil vládu Tigray z útoku na vojenskú základňu.
Nobelovu cenu za mier získal etiópsky premiér Abiy Ahmed, nominovaná bola aj Greta Thunberg
Uprostred politických reforiem navyše obe vlády, federálna aj regionálna v Tigray, považujú tú druhú za nezákonnú.
Konflikty federálnej a regionálnej vlády
Ešte v septembri sa v Tigray uskutočnili miestne voľby. Konali sa proti vôli federálnej vlády, čo ešte zvýšilo politické napätie. Minulý mesiac sa federálna vláda rozhodla financovať tento región, no obišla regionálnu vládu a finančné prostriedky poskytla priamo tamojším miestnym samosprávam.
Tento krok výrazným spôsobom rozhneval predstaviteľov TPLF, ktorý bol pred nástupom súčasného premiéra do funkcie v roku 2018 dominantnou súčasťou etiópskej vládnej koalície.
Cudzinci v Etiópii čelia útokom pre obavy z koronavírusu, domáci ich vraj napadli kameňmi
Analytik Medzinárodnej krízovej skupiny William Davison nedávno vyhlásil, že „vzhľadom na relatívne silnú bezpečnostnú pozíciu regiónu Tigray môže konflikt trvať veľmi dlho a mať katastrofálne následky“.