Maroš Šefčovič bude opäť eurokomisárom, preukázal presvedčivý dojem

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Maroš Šefčovič
Podpredseda Európskej komisie Maroš Šefčovič. Foto: archívne, SITA/AP.

Maroš Šefčovič dostal jednomyseľnú dôveru zástupcov výborov, ktoré ho vypočúvali ako kandidáta na post podpredsedu Európskej komisie (EK) pre medziinštitucionálne vzťahy a strategický výhľad.

Jednomyseľné rozhodnutie

Vyplýva to z listu od predsedníčky Výboru pre právne veci Lucy Nethsinghaovej a predsedu Výboru pre ústavné záležitosti Antonia Tajaniho, ktorého kópiu v stredu  agentúra SITA dostala. Šefčoviča spolu s ostatnými kandidátmi bude tento mesiac oficiálne schvaľovať Európsky parlament.

Šefčovič podľa listu preukázal „presvedčivý dojem“ schopnosti stať sa členom Európskej komisie a vykonávať pridelené úlohy. „Preto sa koordinátori výborov JURI a AFCO jednomyseľne rozhodli schváliť pána Maroša Šefčoviča,“ uvádza sa v liste predsedov výborov EK.

Šefčovič už podobný post zastával v rokoch 2010 až 2014. V tom čase mal na starosti aj ľudské zdroje, ktoré tvorili veľkú časť jeho agendy. V súčasnosti už pod neho táto oblasť nebude spadať.

Jeho portfólio nebude vysnívané

„Portfólio, ktoré by malo spadať pod Maroša Šefčoviča, nie je síce vysnívané, ale určite je veľmi potrebné,“ povedal pre agentúru SITA analytik portálu Euractiv.sk Radovan Geist.

V rokoch 2014 až 2019 bol Šefčovič podpredsedom EK zodpovedným za energetickú úniu. Od októbra 2009, po odstúpení Jána Figeľa, sa stal eurokomisárom zodpovedným za vzdelávanie, odbornú prípravu, kultúru a mládež. Túto funkciu vykonával do 8. februára 2010.

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Lucy NethsinghaováMaroš ŠefčovičRadovan Geist