Šefčovič v europarlamente čelil „grilovačke“, pýtali sa ho aj na Fica v Číne a ruskej televízii (video)

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Maroš Šefčovič
Slovenský kandidát na post komisára pre obchod a hospodársku bezpečnosť Maroš Šefčovič v Európskom parlamente v Bruseli. Foto: SITA/AP
Tento článok pre vás načítala AI.
  • aktualizované 4. novembra 18:43

So Spojenými štátmi chce rozvíjať spoluprácu bez ohľadu na výsledok tohtotýždňových prezidentských volieb, vo vzťahu k Číne chce presadzovať omnoho asertívnejší postoj v podaní Európskej únie. Záujmy bloku budú preňho mať vždy najvyššiu prioritu. Pre Úniu zároveň plánuje čo najvýhodnejšie obchodné dohody a väčšiu transparentnosť.

Dezignovaný eurokomisár Maroš Šefčovič má za sebou vypočutie na pôde Európskeho parlamentu v Bruseli. V pondelok počas trojhodinovej „grilovačky“ čelil paľbe otázok. Pýtajúci sa europoslanci prevetrali Šefčoviča otázkami z rôznych strán a miestami smerovali „pod kožu“.

Otázky položili tiež traja slovenskí europoslanci – postupne Branislav Ondruš, Miriam Lexmann a Ľubica Karvašová. Nebolo to však „peklo“, ako niektorí strašili. Vypočutia dezignovaných eurokomisárov sa konajú od 4. do 12. novembra. Šefčovič bol „na rane“ počas úvodného dňa a hneď ako prvý.

Záujmy EÚ pri rozpore s Ficovou vládou

Lexmann poukázala na geopolitické výzvy a pokusy Číny podkopať našu ekonomickú bezpečnosť. Pripomenula Šefčovičovi dianie z ostatných dní – cestu slovenských vládnych predstaviteľov do Číny a vystúpenie premiéra Roberta Fica v ruskej propagandistickej televízii.

Lexmann sa opýtala Šefčoviča, ako bude postupovať v prípade, ak „sa priority jeho mandátu dostanú do rozporu s konaním slovenskej vlády“. Šefčovič odvetil, že vo vzťahu k Číne je potrebné, aby bola Únia obozretná a asertívna.

„Musíme tieto problémy riešiť vždy v súlade s medzinárodnými normami. Pokiaľ ide o moju osobu, moja osobná história vždy dokazovala, že som vždy pracoval pre EÚ a európsky záujem, a tak budem pokračovať aj v budúcnosti.“

Nesmieme byť závislí od rizikových krajín

Ondruš sa spýtal na úsilie o zabezpečenie dodávok kritických surovín, keďže Únia je pri niektorých naďalej závislá od niekoľkých rizikových krajín.

Šefčovič odpovedal, že je to jedna z jasných priorít. „Ešte stále sme do značnej miery závislí od niekoľkých krajín,“ vyhlásil a vyjadril presvedčenie, že pri zabezpečení kritických surovín dosiahne EÚ rovnako úspešný výsledok ako pri nahrádzaní ruského plynu.

Predtým pri inej otázke na margo plynu poznamenal: „Pri diverzifikácii nemôžeme byť závislí z viac ako 90 % od jedného dodávateľa. Potrebujeme lepšie zosúladiť priemyselné politiky.“

Najväčší svetoví hráči sú pre EÚ dôležití

Vzťahy s dvomi momentálne najväčšími hráčmi na svetovej scéne – USA a Čínou, sú podľa Šefčoviča pre EÚ dôležité.

„Bez ohľadu na výsledok volieb v USA predložím ponuku spolupráce. EÚ a Spojené štáty americké predstavujú 29 percent svetového obchodu. Teší nás vzájomná investícia päť biliónov eur. Pre EÚ a USA je nepochybne naďalej výhodné spolupracovať, a nie proti sebe,“ povedal Šefčovič.

Na margo vzťahov s Čínou poznamenal: „Pokiaľ ide o Čínu, musíme tento vzťah vyvážiť okolo transparentnosti, predvídateľnosti a reciprocity. Znamená to byť asertívnejší v boji proti štrukturálnym nerovnováham Číny a nečestným praktikám, ako sú netrhové politiky.“

Šefčovič by tiež chcel rozvíjať stregické partnerstvá medzi EÚ a Indiou a posilniť hospodárske väzby v indicko-tichomorskom regióne, s Latinskou Amerikou a Karibikom. Díva sa tiež smerom do Afriky.

Postoj voči Číne musí byť iný ako doteraz

Čína bola spomenutá pri viacerých otázkach. Podľa Šefčoviča musí EÚ inak nastaviť rovnováhu vzťahov s druhou najväčšou svetovou ekonomikou a svojím tretím najväčším obchodným partnerom. Zdôraznil, že väčšina nástrojov EÚ súvisiacich s ekonomickou bezpečnosťou je nastavená práve kvôli Číne – jej nadmerným kapacitám či nerovným podmienkam.

Ostatné otázky ho príliš nezaskočili

Šefčovič si pri otázkach od neslovenských europoslancov počínal pomerne suverénne a mierne sa zapotil akurát pri otázke o dohode s obchodným združením Mercosur a tiež pri otázke o situácii na Blízkom východe a predovšetkým o izraelských krokoch v Pásme Gazy.

„Situácia v Pásme Gazy je otrasná. Je tam humanitárna kríza nevídaných rozmerov. Vynakladáme maximálne úsilie, aby sme zabezpečili prímerie. Chceme riešenie v podobe dvoch štátov,“ povedal Šefčovič.

Pri otázke, či by mala byť zrušená asociačná dohoda s Izraelom, stroho odvetil, že tak môže učiniť jednomyseľným rozhodnutím Rada, na čo si vypočul, že takáto odpoveď bola nedostačujúca.

Vyrastanie za železnou oponou a obrana slobody

Šefčovič sa pristavil pri tom, že „Slovensko si na budúci týždeň pripomenie 35 rokov slobody po nežnej revolúcii“.

„Často hovorím, že práve táto skúsenosť, vyrastanie za železnou oponou, spôsobila, že moju prácu pre zjednotenú Európu robím s vášňou, cťou a záväzkom. Hrdinský boj Ukrajiny za rovnakú slobodu dodáva tomuto záväzku pocit naliehavosti. Uisťujem vás, že vo mne budete mať vždy niekoho, kto je odhodlaný – stavať mosty, hľadať riešenia a brániť hodnoty a záujmy našej Únie,“ skonštatoval Šefčovič, ktorý v Európskej komisii zažil od roku 2009 troch predsedov Európskej komisie – Josého Manuela Barrosa, Jeana-Claudea Junckera a Ursulu von der Leyenovú.

V súvislosti s Ukrajinou povedal: „Vnímam podporu Ukrajiny ako nevyhnutnú nielen pre Európu alebo svet, ale i pre mňa osobne.“

Šefčovič smeruje k tomu, aby sa stal najdlhšie slúžiacim eurokomisárom. V prípade, že sa mu to podarí a bude súčasťou novej Komisie, prekoná nemeckého sociálneho demokrata Wilhelma Haferkampa, ktorý bol eurokomisárom 18 rokov v období rokov 1967 až 1985. Šefčovič by sa mohol stať rekordérom 8. apríla 2027.

Predsedníčka Európskej komisie Ursula von der Leyenová chce Marošovi Šefčovičovi zveriť dve úlohy. „Bude komisárom pre obchod a hospodársku bezpečnosť. Ide o nové portfólio, ktoré zahŕňa aj colnú politiku. Zverila som mu aj druhú úlohu: komisára pre medziinštitucionálne vzťahy a transparentnosť. Pri tejto druhej úlohe bude podliehať priamo mne,“ uviedla Von der Leyenová v septembri, keď predstavila svoj nový tím pre nasledujúce päťročné obdobie.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Maroš ŠefčovičUrsula von der Leyenová
Firmy a inštitúcie EK Európska komisiaEU Európska únia