Šéfka európskej diplomacie nazlostila slovenských poslancov

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Catherine ashtonová
Foto: SITA/AP

BRATISLAVA 2. augusta (WEBNOVINY) – Približne pol roka trvalo šéfke diplomacie EÚ Catherine Ashtonovej, kým odpovedala na list slovenských poslancov.

Zahraničný parlamentný výbor ju na návrh Juraja Blanára (Smer-SD) ešte 30. januára oficiálne požiadal, aby ich informovala o stave rokovaní európskej zahraničnej služby s Čínou o prenasledovaní prívržencov hnutia Falun Gong.

Viacerých poslancov výboru rozhorčilo, že im Ashtonová neodpovedala. V máji preto Jozef Mikloško z KDH inicioval odoslanie ďalšieho listu. Ashtonová na obidva zareagovala v júli, za neskorú odpoveď sa ospravedlnila.

Ashtonová v odpovedi uviedla, že EÚ je znepokojená prenasledovaním sympatizantov Falun Gongu v Číne, ich svojvoľným zatýkaním, väznením a mučením.

„Na poslednom dialógu o ľudských právach medzi EÚ a Čínou dňa 25. júna EÚ zdôraznila svoje obavy z dlhých trestov odňatia slobody pre praktizujúcich Falun Gong, ktoré dostali len za vyjadrenie svojho presvedčenia,“ píše šéfka európskej diplomacie v liste. Čínski predstavitelia podľa nej tvrdia, že stúpencov Falun Gongu uväznili pre porušenie zákonov.

Duchovné a telesné cvičenie Falun Gong bolo prvýkrát predstavené v Číne v roku 1992. Základom filozofie je harmonický, nesebecký a ohľaduplný život postavený na princípoch pravdivosti, súcitu a znášanlivosti. Čínska administratíva v začiatkoch cvičenie vítala, od konca deväťdesiatych rokov však prívrženci hnutia čelia prenasledovaniu. Komunistická strana Číny podľa Wikipédie vidí vo Falun Gongu potenciálnu hrozbu a konkurenciu pre veľký počet, niekoľko desiatok miliónov priaznivcov, a nezávislosť od štátu a ideológie.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Catherine AshtonováJozef Mikloško